• Bankový sektor na Slovensku dosiahol ku koncu septembra čistý zisk 527 miliónov eur. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS), v medziročnom porovnaní je to nárast o 16,5 percenta. Čisté úrokové výnosy mierne klesli, a to o 1,6 percenta na 1,398 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 8,6 percenta na 395,7 milióna eur. 
 • O podmienky podpory štátu pri zateplení rodinných domov prejavilo záujem zatiaľ 1 500 ľudí. Toľko sa ich podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zaregistrovalo na webovej stránke www.zatepluj.sk za prvý týždeň jej prevádzky. Zaregistrovaným záujemcom pošle ministerstvo automaticky oznámenie o zverejnení výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie príspevku na zateplenie rodinného domu. Výzva bude zverejnená v prvom štvrťroku budúceho roka, najmenej mesiac pred termínom na predkladanie žiadostí o príspevok. 

  Zdravotné sestry začnú podávať výpovede najbližšie dni, hovorí ich komora

  Zdroj: SITA • Sestry začnú podávať výpovede už v najbližších dňoch. "Situácia v slovenských nemocniciach nie je až taká pokojná, ako to prezentuje minister zdravotníctva Viliam Čislák. Zatiaľ čo on v slovenských médiách prezentuje, že zdravotníci sú spokojní, v skutočnosti už majú organizátori toľko podpísaných deklarácií k pripravenosti podať výpoveď, že v najbližších dňoch plánujú pristúpiť k podpisu samotných výpovedí," informovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Komora spolu s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek už teraz registrujú na Slovensku také zdravotnícke zariadenia, v ktorých 80 percent zdravotníckych pracovníkov podpísalo deklaráciu k pripravenosti podať výpovede. "Sú to malé, ale aj veľké nemocnice, v ktorých sa sestry, pôrodné asistentky, ale aj ostatní zdravotníci už nemôžu pozerať na neúnosný stav v slovenskom zdravotníctve," uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová. Komora zatiaľ nechce zverejňovať presné číslo deklarácií, aby chránila členov komory a odborov. V zdravotníckych zariadeniach totiž podľa I. Lazorovej začína stúpať tlak na zdravotníkov. 

 • Ministerstvo hospodárstva SR (MH) povolilo v tomto roku realizáciu štrnástich energetických projektov. Vďaka novým projektom by malo na Slovensku pribudnúť vyše 100 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 180 megawattov tepelného výkonu. Projekty, ktoré dostali do konca tohto roka od rezortu hospodárstva zelenú, sa týkajú nielen výstavby nových energetických zdrojov, ale aj výstavby energetickej infraštruktúry. Bez ministerského osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

 • Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v septembri klesla na 10,8 percenta z augustovej úrovne 10,9 percenta. Medziročne sa tiež znížila, keďže v septembri 2014 bola vo výške 11,5 percenta. V rámci celej Európskej únie septembrová nezamestnanosť klesla na 9,3 percenta, keď v auguste predstavovala 9,4 percenta. V septembri minulého roka bola na úrovni 10,1 percenta. 

 • Ceny v eurozóne v októbri v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajška stagnovali. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý zverejnil v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat. Úrad odhaduje, že najvýraznejšie sa medziročne zvýšili ceny v segmente potraviny, alkohol a tabak a v segmente služby. 

 • Spoločnosť Volkswagen (VW) sa domnieva, že do emisného škandálu bolo zapojených približne 20 ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj blízky problematike. "Počet ľudí by mal byť dvojciferný, v rozsahu od 10 do 20,“ uviedol zdroj. Interné vyšetrovanie automobilky VW sa podľa neho sústreďuje na približne 40 zamestnancov, ktorí boli zaangažovaní do aktivít súvisiacich s manipuláciami emisií. „V tom je zahrnutý aj počet ľudí, pri ktorých je možné vylúčiť, že boli páchateľmi, sú však svedkami,“ povedal zdroj. Spoločnosť VW odmietla situáciu komentovať.

 • Poľsko je pripravené prijať spoločnú európsku menu, ale nemá dôvod robiť to práve teraz vzhľadom na problémy, ktorým stále čelí eurozóna. Povedal to šéf poľskej centrálnej banky Marek Belka pre časopis The Times. "Prečo by sme presadzovali rýchly vstup do klubu, ktorý stále má určité problémy? Je pravda, že sa im podarilo uhasiť oheň, ale je jasné, že v chodbe stále niečo tlie," povedal M. Belka v rozhovore piatkové vydanie časopisu. 

 • Španielska ekonomika v treťom kvartáli oproti predchádzajúcemu štvrťroku posilnila o 0,8 perceta. V porovnaní s aprílom až júnom, kedy sa zväčšila o 1 percento, tak spomalila tempo medzikvartálneho rastu. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad krajiny. V medziročnom porovnaní hospodársky rast zrýchlil na 3,4 percenta z úrovne 3,1 percenta v druhom štvrťroku.

 • Rusko odmietlo druhú príležitosť na to, aby sa dohodlo na reštrukturalizácii dlhu, ktorý má Ukrajina voči Moskve. Vo štvrtok to uviedlo ukrajinské ministerstvo financií. "Jediná séria ukrajinských cenných papierov, v prípade ktorých nie sú potvrdené podmienky reštrukturalizácie, a ktorých držitelia tak nebudú môcť získať nové štátne cenné papiere, sú dlhopisy v hodnote 3 miliardy USD, splatné v decembri 2015.,“ uviedol ukrajinský rezort financií. Narážal pritom na emisiu dlhopisov v držbe Ruska. Ostatní veritelia, ktorí pristúpili na podmienky dohody, získajú podľa ukrajinského ministerstva financií nové cenné papiere 12. novembra. 

Zdravotné sestry začnú podávať výpovede najbližšie dni, hovorí ich komora

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.