Zástupcovia štátnej a súkromných zdravotných poisťovní (ZP) v stredu hovorili s predstaviteľmi Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) o tom, ako by mala vyzerať ich ďalšia spolupráca a financovanie nemocníc združených v ANS. TASR to potvrdili zástupcovia všetkých troch zdravotných poisťovní.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Slávka Gáborová, na stretnutí došlo k vyjasneniu rámcov budúcej spolupráce. Rovnako sa podľa nej obe strany dohodli, že na budúci týždeň budú v rokovaní pokračovať. „O definitívnej podobe spolupráce poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti budeme verejnosť informovať," doplnila.

Manažéri na odstrel
Neprehliadnite

Manažéri štátnych podnikov sú „na odstrel“. Nahradia ich odborníci?

PR špecialista ZP Dôvera Matej Štepianský pre TASR povedal, že najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa má platné zmluvy s nemocnicami, ktoré sú združené v ANS. Na stredajšom stretnutí však otvorili tému úpravy financovania nemocníc z dôvodu pohybu poistencov medzi zdravotnými poisťovňami. "Hovorili sme o nutnosti zabezpečenia férového financovania zdravotníctva v roku 2020, aj o potrebe dofinancovania z dôvodu epidemiologickej situácie. Rokovania zatiaľ neboli ukončené," informoval s dôvetkom, že ďalšie sa budú viesť aj na pôde ANS.

Aj hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová pre TASR uviedla, že zmluvy medzi poisťovňou a členmi ANS sú stále v platnosti, a to s presahom do roku 2021. „Ostávajú im naďalej zachované zvýšené príjmy, tak ako pred obdobím pandémie. Zároveň sme prisľúbili, že v budúcnosti budeme upravovať zmluvy podľa potrieb našich poistencov," komentovala. Súkromná ZP zdôraznila, že dofinancovanie rezortu zdravotníctva je ale viac než nevyhnutné vzhľadom na to, že už začiatkom roka chýbalo v rezorte zdravotníctva takmer 200 miliónov eur.