Zdravotné poisťovne (ZP) očakávajú výpadok na zdravotnom poistení pre krízu spôsobenú novým koronavírusom vo výške viac ako 216 miliónov eur. TASR to potvrdili všetky tri zdravotné poisťovne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) odhaduje, že výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov z dôvodu zhoršenia ekonomickej situácie v SR vyvolaného dôsledkami pandémie bude v roku 2020 predstavovať 116 miliónov eur, čo je 4,65 percenta plánovaných príjmov," uviedla pre TASR Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej zdravotnej poisťovne. Reálny vývoj príjmov závisí podľa VšZP od epidemiologickej situácie na Slovensku a intenzity jej vplyvu na zamestnanosť.

Výpadky predpokladá aj ZP Dôvera. „Na základe aktuálnych prognóz vývoja základných makroekonomických parametrov odhadujeme celoročný výpadok okolo 100 miliónov eur, čo predstavuje približne desať percent príjmov z poistného za ekonomicky aktívnych poistencov, mimo platby štátu," uviedol jej PR manažér Branislav Cehlárik. Upozornil, že odhady je nevyhnutné priebežne aktualizovať podľa vývoja pandemických opatrení a vývoja makroekonomickej situácie. Cehlárik predpokladá, že k najväčším výpadkom príjmov dôjde vo štvrtom štvrťroku v dôsledku nastupujúcej ekonomickej recesie.

Na snímke budova, v ktorej sídli Sociálna poisťovňa (ústredie) na Ulici 29. augusta v Bratislave 30. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov a SZČO, aby nezabudli zaplatiť poistné v novej výške

Hovorkyňa ZP Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová uviedla, že presnú sumu zatiaľ nemôžu uviesť, ale sú si istí, že výpadok budú počítať v miliónoch eur.