Určite ste i vy prečítali veľa informácií o negatívnom vplyve klimatizácie na zdravie. Prechladnutie, zápaly spojiviek a dýchacích ciest, bolesti hlavy a chrbta – práve pred tými zdravotnými komplikáciami varuje používateľov klimatizácií množstvo článkov na internete. Mnoho ľudí si dokonca práve preto myslí, že je klimatizácia do bytu alebo bytu nebezpečná a zdraviu škodlivá.
Sú takého informácie skutočne pravdivé? Má klimatizácia na váš zdravotný stav skutočne len negatívny vplyv? Práve naopak. Používanie klimatizácie vám nielen spríjemní vaše bývanie počas horúcich dní, ale môže priniesť aj niekoľko zdravotných benefitov. Presvedčte sa.

Základom je správne používanie a starostlivosť

Moderné klimatizačné jednotky, ktoré majú inteligentné funkcie sú vhodné do všetkých domácností. Každej rodine dokážu vytvoriť ideálnu domácu klímu, v ktorej sa budete aj počas najhorúcejších dní cítiť príjemne. Klimatizácie sú bezpečné pre malé deti, seniorov a ideálne do domácností s domácimi zvieratami.
Klimatizácia nikdy neohrozuje vaše zdravie, ak ju používate správnym spôsobom a pravidelne sa o ňu staráte. Všetky jej výhody si môžete užívať v prípade ak splníte niekoľko jednoduchých podmienok.

  • Po porade s odborníkom si vyberte kvalitnú klimatizačnú jednotku, ktorá parametrami a funkciami zodpovedá vašim potrebám.
  • Nechajte odborníkov, aby sa postarali o inštaláciu klimatizačného zariadenia.
  • Klíma do bytu alebo domu musí byť umiestnená na vhodnom mieste. Nikdy nie nad posteľou v spálni, sedacou súpravou v obývačke alebo písacím stolom vo vašej pracovni.
  • Nezabúdajte na správne nastavenie klimatizácie. Rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou by nemal prekročiť 5°C.
  • Vetrajte. Klimatizovaný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch.
  • Raz za rok podrobte svoju klimatizačnú jednotku preventívnej prehliadke v podobe profesionálneho čistenia.
    Ak sa budete o klimatizáciu pravidelne starať a dodržiavať všetky odporúčania stanovené výrobcom, bude mať jej používanie na vaše zdravie len pozitívne účinky. Pozrite sa aké výhody môže mať klimatizácia napríklad pre seniorov či alergikov.

Záchrana pre kolapsom počas horúcich dní

Napriek tomu, že seniori si myslia, že klíma do bytu alebo domu je technický výdobytok doby, ktorý nepotrebujú, práve oni ocenia jej pozitívne účinky najviac zo všetkých skupín užívateľov.
Starnutím sa znižuje schopnosť tela regulovať telesnú teplotu. Starší ľudia sa menej potia, a preto nedokážu chladiť organizmus tak efektívne ako mladí ľudia. Pri vysokých vonkajších teplotách u nich veľmi často dochádza k prehrievaniu organizmu a následne k dehydratácii, vyčerpanosti, kardiovaskulárnym problémom alebo k celkovému kolapsu organizmu. Starší ľudia sú preto počas horúcich letných dní najohrozenejšou skupinou obyvateľstva.
Klimatizácia je tak veľmi vhodným darčekom pre starých rodičov, ktorí sú nútení tráviť letné dni vo svojich príbytkoch, aby sa vyhli horúčavám. Zaobstarajte klimatizáciu Samsung s technológiou Wind-Free™, ktorá je v ZSE najobľúbenejšia. Dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti.

Zlepšenie zdravotného stavu pri alergiách

Klimatizácie, ktoré sú v súčasnosti na trhu dostupné, disponujú špičkovým filtračným systémom, ktorý dokáže z miestnosti odstrániť prach, peľ, hrubé nečistoty, vírusy i baktérie. Vďaka tomu sa ľudia trpiaci rôznymi alergiami nemajú čoho obávať. Klimatizovaný vzduch je dokonale čistý. Špeciálne pre mestské prostredie je typické veľmi znečistené ovzdušie. Spoľahlivá klimatizácia dokáže odfiltrovať tieto nebezpečné látky a kvalitu vzduchu v interiéri tým výrazne zvýši. Čistenie vzduchu pomocou klimatizácie využijete aj vtedy, ak máte doma domáce zvieratko.
„V našej ponuke máme klimatizácie so špeciálnym filtrom, ktorý odstraňuje zo vzduchu prachové častice, pachy, baktérie, vírusy a mikróby. V kombinácii s pravidelným ročným servisom, ktorý bezplatne poskytujeme v rámci služby ZSE Klima Bezstarosti, sú tieto klimatizácie vhodné aj pre alergikov,“ hovorí Lenka Gergeľová, odborníčka na klimatizácie zo ZSE.

Stop vzniku nebezpečných plesní

Samotné používanie klimatizačnej jednotky odvlhčuje vzduch v miestnosti, no dnešné moderné zariadenia disponujú aj funkciou, ktorá dokáže v interiéri udržiavať vami požadovanú vlhkosť. Zabraňuje tak tvorbe nebezpečných plesní, ktoré môžu spôsobovať závažné zdravotné problémy. Vysoká kondenzácia vlhkosti býva problémom mnohých bytov v zimných mesiacoch. Pomocou klimatizácie môžete tento problém rýchlo vyriešiť. Optimálna vlhkosť vzduchu v interiéri je 50-60%.

Už žiadne prechladnutie počas chladnejších dní

Chladenie priestoru nie je jediná funkcia, ktorou klíma do bytu alebo domu disponuje. Nie je teda určená len na používanie počas horúcich letných dní. V čase medzi vykurovacími sezónami alebo počas chladnejších jarných či jesenných dní si ňou totiž môžete doma prikúriť.
Klimatizácia môže skutočne fungovať ako energeticky úsporné a finančne nenáročné vykurovacie zariadenie. Vyhnete sa tak nepríjemnému pocitu zimy vo vašom byte, ktorý môže mať za následok vznik prechladnutia, bolesti hlavy alebo chrbta.

Pokojný spánok aj počas horúcich letných nocí

Výrobcovia klimatizačných zariadení mysleli i na užívateľov, ktorí potrebujú, aby bola ich klimatizácia v prevádzke aj počas noci. Vyberte si model, ktorý disponuje funkciou nočného režimu a nepôsobí rušivo. Najvhodnejšia je vnútorná jednotka, ktorá pracuje pri hlučnosti 16 decibelov. To možno prirovnať ku zvuku pohybujúceho sa lístia vo vánku.
V režime nočného nastavenia klimatizácia automaticky upraví teplotu s cieľom zabrániť nadmernému chladeniu. Vytvoríte si tak ideálnu klímu pre príjemný nočný spánok.
Funkcia Good’sleep, ktorou disponujú klimatizácie od Samsungu zabezpečuje okrem minimálnej hlučnosti aj nastavenie teploty, rýchlosť ventilátora a smer prietoku vzduchu, aby ste mali nerušený hlboký spánok. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie až o 36 %.