Najčastejšie si zdieľané ubytovanie na Slovensku okrem domácich hostí predvlani objednávali Česi, Poliaci a Briti. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR v piatok na základe experimentálnych dát Eurostatu o využití on-line platforiem na rezerváciu krátkodobého ubytovania v Európskej únii (EÚ).

Podklady na analýzu poskytli štyri najväčšie on-line platformy pre ubytovacie služby - Airbnb, Booking, Expedia Group a Tripadvisor a štatistika vychádza z počtov rezervácií.

Cez najväčšie platformy zdieľanej ekonomiky v oblasti cestovného ruchu si v roku 2019 návštevníci na Slovensku objednali ubytovanie na 2,4 milióna nocí.

Airbnb
Neprehliadnite

Airbnb s Bratislavou podpisuje dohodu o výbere dane za ubytovanie

Zhruba tri štvrtiny hosťovských prenocovaní v rámci krátkodobého ubytovania na Slovensku si rezervovali turisti zo zahraničia. Išlo predovšetkým o rezervácie z Českej republiky (370-tisíc nocí) a Poľska (283-tisíc). Viac ako 100-tisíc prenocovaní mali aj turisti z Veľkej Británie, Dánska a Maďarska. „Zdieľané formy na zabezpečenie si ubytovania v súkromí na Slovensku však využili aj turisti z Ameriky, Ázie či Austrálie a Oceánie. Viac ako štvrtinu, 614-tisíc hosťovských nocí, si však objednali Slováci," poznamenali štatistici.

Počet rezervácií ubytovaní na Slovensku však patrí medzi najnižšie v Európe. Krajina mala v roku 2019 piaty najnižší počet strávených nocí a šiesty najmenší počet rezervovaných pobytov v EÚ.

„Najčastejšie si návštevníci na Slovensku rezervovali ubytovanie na obdobie letných mesiacov, až 32 percent hosťovských prenocovaní sa zrealizovalo počas júla (350-tisíc) a augusta (395-tisíc)," vyčíslili štatistici s tým, že viac než 200-tisíc nocí strávili návštevníci v ubytovacích zariadeniach ešte vo februári.

Napriek uvoľneniu protipandemických opatrení sa hotel Grand Matej v centre Banskej Štiavnice na otvorenie ešte len pripravuje. Ako pre TASR potvrdil majiteľ hotela Ľudovít Kaník, hotel bude návštevníkom k dispozícii od piatku 30. apríla aj vďaka opätovnému otvoreniu vonkajších terás. Na snímke hotel Grand Matej v Banskej Štiavnici 24. apríla 2021. EASYFOTO TASR - Lukáš Mužla
Neprehliadnite

Ubytovacie zariadenia v apríli navštívilo len 11 percent osôb pred pandémiou

Z regionálneho hľadiska bol najčastejším cieľom návštevy s rezerváciou cez ubytovacie platformy Bratislavský kraj (765-tisíc hosťovských nocí). Na druhom mieste bol Žilinský kraj (598-tisíc) nasledovaný Prešovským krajom (476-tisíc).

Ďalšie dáta ukazujú, že Slovensko dosiahlo v roku 2019 prostredníctvom spomínaných platforiem 300-tisíc rezervácií. Je to približne rovnako, ako mali Slovinsko či Cyprus. „V priemere návštevníci strávili na Slovensku 7,9 noci, v celej EÚ to bolo 10,4 noci. Zaujímavosťou je napríklad, že Cyprus s približne rovnakým počtom rezervácií ako SR, mal výrazne dlhšie pobyty, až 16,4 noci na návštevníka," porovnali štatistici.

Na Slovensku sa uvoľnili ďalšie protipandemické opatrenia. Od pondelka 26. apríla sa otvorili pod podmienkou dodržiavania prísnych hygienických opatrení terasy reštauráci. Na ilustračnej snímke zákazníci sedia na terase prevádzky na nábreží Dunaja.
Neprehliadnite

Tri pätiny podnikateľov očakávajú, že sa ich biznis vráti do normálu v horizonte jedného roka

Objednávatelia si na Slovensku najčastejšie prenajímali byty či domy, iba desatina nocovala v spoločných zariadeniach. Súčasne platilo, že 90 percent hosťovských prenocovaní sa zrealizovalo v ubytovacích priestoroch s kapacitou do desať lôžok.

V rámci EÚ si návštevníci v roku 2019 „zdieľane" rezervovali viac ako 554 miliónov hosťovských prenocovaní, ich počet medziročne vzrástol o 14 percent. Najviac ich bolo v Španielsku (112 miliónov nocí), vo Francúzsku (109 miliónov) a v Taliansku (83 miliónov).

„Najpopulárnejšie spomedzi viac ako 330 európskych regiónov boli Andalúzia, jadranské pobrežie Chorvátska a Katalánsko, ktoré predminulý rok jednotlivo zaznamenali viac ako 20 miliónov prenocovaní. Najobľúbenejšími mestami boli Paríž, Barcelona, Rím, Lisabon a Madrid," uzavreli štatistici.