Spoločnosť ASEKOL SK prevádzkovala v mestách aj obciach takmer tri stovky červeno-bielych kontajnerov na elektroodpad. Takáto aktivita predstavuje európsky nadštandard a podľa rastúcich čísel motivuje obyvateľov obcí a miest k triedeniu malých spotrebičov. Samospráva si môže takýto kontajner objednať bezplatne a občania sa môžu spoľahnúť, že elektroodpad bude zodpovedne recyklovaný.

Prvý takýto kontajner bol umiestnený pred piatimi rokmi v novembri v Trnave a práve k tomuto výročiu sa spoločnosť ASEKOL SK „pozrela“ na zloženie triedeného odpadu v kontajneroch – zdemolované spotrebiče, ktoré slúžili v kuchyni či kúpeľni, malé IT príslušenstvo, baterky a, žiaľ, aj znečistenie. Následky komunikácie sú však takmer likvidačné pre triedený zber. Vlna vandalizmu zasiahla desiatky kontajnerov a ohrozuje budúcnosť zberu a triedenia elektroodpadu.

„Vykrádači sa zameriavajú pravdepodobne na obsah kontajnera, ktorý sa následne pokúšajú speňažiť. Ťažko povedať, ako sú úspešní,“ komentuje situáciu Ronald Blaho, riaditeľ ASEKOL SK. Kontajnery obsahujú poškodené a zdemolované spotrebiče, takže zlodeji odchádzajú pravdepodobne sklamaní. Ničia však vhadzovací otvor alebo oceľový plášť kontajnerov a zapaľujú ich. Náklady na opravu kontajnerov dosahujú stovky eur, ale spoločenské a environmentálne škody majú omnoho väčší rozmer.

V súčasnosti je zničených a stiahnutých desať percent kontajnerov zo západného Slovenska a škody dosahujú tisícky eur. Vlna vandalizmu zasiahla Trnavu a okolie a Bratislavu. Polícia má záznamy z priemyselných kamier a spolupracuje aj samospráva. Riešiť následky vandalizmu však môže byť pre ďalšie fungovanie projektu likvidačné.

„Vandalstvu je možné zabrániť len tým, že nebudeme ľahostajní,“ hovorí Ronald Blaho. Na kamerovom zázname v jednom z miest napríklad vidieť, ako občan pozoruje vandalov a odchádza. Škodám by pritom mohol zabrániť aj jednoduchý telefonát a ohlásenie vandalizmu.

Pre tých, ktorí to s budúcnosťou krajiny mysleli dobre, bola prístupná dokonca aplikácia a interaktívna mapa, kde si mohli vyhľadať najbližší kontajner. Vhodiť elektrospotrebiče či baterky do červeno-bieleho kontajneru na viditeľnom mieste v obci či meste totiž nie je namáhavé a zber takto do polovice decembra 2021 „zachránili“ viac ako 255-tisíc kilogramov elektroodpadu. V medziročnom porovnaní je to nárast o 75 percent! Teraz je všetko vypnuté.

Jeden červeno-biely kontajner po vytriedení predstavuje priemerné úspory dve megawatthodiny elektriny, 103 litrov ropy, 87 kilogramov surovín, vyše 15-tisíc litrov vody a ekvivalent 397 kilogramov oxidu uhličitého. Environmentálne úspory na základe zloženia elektroodpadu boli vypočítané metódou Life Cycle Assessment, ktorá porovnáva environmentálny vplyv produktov s ohľadom na životný cyklus. Vzorku predstavovalo 3,5 tony vytriedeného odpadu zo slovenských miest a obcí v októbri 2021.

ASEKOL SK je najväčšou organizáciou zodpovednosti výrobcov za prenosné batérie a akumulátory a elektrozariadenia v oblasti spotrebnej elektroniky. Vznikla v roku 2010 a v zastúpení výrobcov a dovozcov organizuje a financuje systém triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov a jeho zhodnocovanie a recykláciu, ako aj celoštátny systém zberu, dopravy a spracovania elektroodpadu, použitých batérií a akumulátorov.