Tisícky ľudí sa prišli v stredu (21. júla) naposledy rozlúčiť so zavraždeným holandským novinárom. Informovala o tom agentúra AFP. Peter R. de Vries zomrel vo štvrtok 15. júla na následky strelných zranení, ktoré utrpel 6. júla.

„Považovala som za dôležité povedať mu zbohom. Stratili sme ikonu žurnalistky. Bol našim hrdinom. Stál po boku ľudí, ktorí sa nevedeli brániť,“ povedala 66-ročná obyvateľka Amsterdamu Brenda van Coevordenová.

Rad sa začal pred divadlom tvoriť už ráno, napoludnie mal dĺžku až pol kilometra. Veľa Holanďanov nosilo k rakve kvety, niektorí mali dokonca na jeho počesť oblečené tričká s jeho podobizňou. Súkromná televízia RTL, pre ktorú de Vries pracoval, to označila za „nebývalý prejav smútku“ v dejinách krajiny.

De Vriesa postrelili do hlavy v utorok 6. júla, keď večer po televíznom vystúpení kráčal k svojmu autu. Útok na novinára známeho odvážnymi reportážami o holandskom podsvetí vyvolal po celej Európe obavy o bezpečie žurnalistov a slobodu médií.

Holandská polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom dvoch mužov. Podľa denníka Telegraaf sú zadržaní muži Delano G. a Kamil E. známi v policajných kruhoch, obaja sa už v minulosti dostali do konfliktu so zákonom. Denník spresnil, že strelcom bol 21-ročný Delano G. z Rotterdamu. Druhý muž, Kamil E. z mestečka Maurik v provincii Gelderland, bol vodičom únikového vozidla.

De Vries sa v práci venoval tým najhorším a najznámejším zločinom v Holandsku. Pred smrťou bol poradcom a dôverníkom svedka vo veľkom súdnom procese s údajným drogovým bossom Ridouanom Taghim. V uplynulých rokoch boli zavraždení dvaja ľudia prepojení so svedkom, ktorému robil de Vries poradcu – svedkov právnik a jeho brat.

Investigatívny novinár De Vries.
Neprehliadnite

Holandsko je v šoku. V Amsterdame postrelili investigatívneho novinára