Špekulatívne obchody s akciami, ktoré si pred rokom obľúbili niektorí drobní investori a pre ktoré sa vžil pojem meme stocks, už z veľkej časti opadli.

Návrat k spoľahlivosti

Títo drobní a často aj neskúsení investori sa naopak vracajú k spoľahlivým titulom, a to nielen k stabilným fondom, ale aj k akciám označovaným ako blue chips, teda k tomu najkvalitnejšiemu, čo na trhu je. Upozornil na to ekonomický denník The Wall Street Journal (WSJ), ktorý to dokazuje na sériu grafov.

Príkladom uvedených meme stocks boli najmä akcie spoločnosti GameStop. To je americký predajca videohier a spotrebnej elektroniky, ktorému sa dlhodobo nedarilo a ktorého akcie vytrvalo klesali.

Keď sa koncom roka 2020 dostali zhruba na štyri doláre za kus, začala sa o nich zaujímať komunita investorov, ktorí sa dohovárajú cez sociálne siete, najmä Reddit. Po ich koordinovaných nákupoch akcie firmy vzrástli vysoko nad 400 dolárov, kým ich cena začala opäť klesať. Dnes sa pohybujú pod 100 dolárov.

Preferencie drobných investorov sa opäť skôr podobajú preferenciám zo začiatku roka 2020. Vtedy k najpopulárnejším titulom obchodovaným na burzách v Spojených štátoch patrili takmer výhradne akcie zavedených firiem z hlavného burzového indexu S&P 500 a fondy ETF reprezentujúce širokú škálu amerických akcií a dlhopisov. 

Špekulujú na pokles cien

Drobní investori sa na sociálnej sieti Reddit v roku 2020 začali organizovať v skupine nazvanej WallStreetBets. Tvrdili, že ich cieľom je privodiť straty veľkým investičným fondom. Zameriavali sa totiž na akcie, pri ktorých veľké fondy špekulujú na pokles cien.

Ak ale cena takýchto akcií začne citeľne rásť, sú fondy nútené otvorenú transakciu rýchlo ukončiť tým, že na trhu dané akcie nakúpia, čím ešte prispejú k cenovému rastu.

Za pandémie, teda v rokoch 2020 a 2021, nemali drobní investori v obľube iba meme stocks. Viac dopytovať začali aj ďalšie tituly, ktoré profitovali z uzáver nariadených kvôli pandémii, napríklad poskytovateľ softvéru pre konferenčné hovory Zoom Video Communications. V obľube ale boli aj akcie výrobcov elektromobilov a ďalších firiem z odvetví vyspelých technológií.

Ďalšie dôležité správy

Frankfurt Stock Exchange
Neprehliadnite

Kapitál uteká z Wall Street do Európy. Investori sa obávajú akciovej zimy