Bravčový priemysel v Nemecku sužuje nízky dopyt. Sčasti zaň môžu africký mor ošípaných, vysoké náklady či nové zákony na ochranu a zlepšovanie kvality života zvierat. Tie nútia chovateľov ošípaných investovať do väčších výbehov či priestornejších chlievov. Keďže záujem nemeckých spotrebiteľov o bravčové mäso upadá, chovatelia si tieto vylepšenia často nemôžu dovoliť, píše agentúra Bloomberg.

V roku 2007 spotreboval bežný občan Nemecka ročne v priemere približne 40 kilo bravčoviny. V roku 2022 toto číslo kleslo na 29 kilogramov. Spotreba hydiny či hovädziny sa viac-menej nezmenila. Počet ošípaných v Nemecku klesol takmer o pätinu v období 24 mesiacov do novembra 2022. Svoje brány tak plánuje zavrieť aj firma The Family Butchers, ktorá je druhým najväčším výrobcom salám v krajine.

Dominový efekt

Nízky dopyt nie je jediným problémom, ktorému chovatelia v Nemecku čelia. Podľa podpredsedu Nemeckého združenia mäsiarov Eckharta Neuna situáciu sťažujú aj vysoké ceny energií, hnojiva a krmiva. Tie malých výrobcov vystavujú tlaku. „Je to ako domino, jedna vec vedie k ďalšej,“ vysvetlil Neun.

Podľa Franka Greshakea z poľnohospodárskej komory spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko začína čoraz viac obyvateľov uprednostňovať stravu s menším podielom mäsa. Od roku 2020 v Nemecku vzrástol počet vegetariánov i flexitariánov.

Jedným z dôvodov tohto trendu sú zdravotné obavy. Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že konzumácia spracovaných mäsových výrobkov, akými sú šunky a salámy, môže zvyšovať riziko rakoviny. Ďalším faktorom je negatívny vplyv chovu ošípaných na životné prostredie, ktorým sa zaoberá aj nemecká koaličná strana Zelených. Podľa odhadov tvoria Moslimovia, ktorí bravčovinu nejedia z náboženských dôvodov, takmer sedem percent všetkých obyvateľov Nemecka.

Celosvetový trend

Popularita bravčového mäsa upadá aj v iných častiach sveta. Tento trend je však najvýraznejší najmä v Európe. Spotreba bravčoviny v EÚ podľa odhadov tento rok dosiahne najnižšie úrovne za posledné dve desaťročia. Do dvoch rokov klesne výroba zhruba o desatinu.

O pozícii chovateľov ošípaných a o tom, čo všetko by mohlo pomôcť revitalizovať chov ošípaných na Slovensku, sa TREND ešte vo februári zhováral s riaditeľom Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Martinom Nevolným. Podľa jeho slov spotreba slovenského bravčového dlhodobo a neúprosne klesá a klesá aj pomer vývozu oproti dovozu. „Gro bravčového mäsa musíme dovážať,“ spresnil.

Výrobcovia v Spojených štátoch takisto bojujú s menšími ziskami, klesajúcim dopytom, rastúcimi nákladmi a legislatívnymi zmenami. Čoraz menej po bravčoviny siahajú aj obyvatelia Číny, ktorá zodpovedá za viac ako polovicu spotreby tohto mäsa. Stredná trieda totiž začala uprednostňovať hovädzinu, ktorá je podľa nich o niečo zdravšou alternatívou.

V roku 2020 v Nemecku prepukol africký mor ošípaných, v dôsledku čoho Čína zablokovala nemecké dovozy mäsa. Pre chovateľov to bola tvrdá rana, keďže Čína bola ich najdôležitejším odberateľom.

Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2021 viedla k prudkému nárastu cien energií. Chov prasiat si na rozdiel od kráv počas zimných mesiacov vyžaduje vykurovanie chlievov. Energetická kríza sa tak chovateľov dotkla viac než ich kolegov.

Mnohé závody na spracovanie bravčového mäsa sa preto začali zameriavať na rastlinné alternatívy, ktorých výroba v Nemecku v období rokov 2019 až 2022 stúpla o 73 percent.

Ďalšie dôležité správy

Reportáž pre týždenník Život z farmy v obci Koš pri Prievidzi, kde sa majiteľ irackého pôvodu Abdul Haidi Al-Hadi so svojou rodinou už niekoľko desiatok rokov venuje chovu ošípaných.
Neprehliadnite

Bude mäso luxusným tovarom? Cena bravčoviny je najvyššia za posledných desať rokov