Lucia (39) už niekoľko rokv žije v maďarskej Rajke, iba tri kilometre od slovenských hraníc. S mužom, ktorý je na Slovensku, majú 14-ročnú dcéru v striedavej starostlivosti. Keďže ani jedna z nich nie je zaočkovaná, od piatka 9. júla dostane na výber.

Aby mohla dcéru vidieť, musí sa dať aj s dcérou buď zaočkovať, alebo bude obom každých sedem dní platiť drahý PCR test, čo by znamenalo mesačné náklady navyše až 500 eur.

„Sme v situácii, že zaplať alebo sa nedostaneš na Slovensko. A to sme len dvojčlenná rodina, je tu aj veľa domácností so štyrmi a viacerými členmi," povedala nám Lucia, píše server Plus1deň.

Jej situácia je o to špecifickejšia, že otec jej dcéry je zásadne proti očkovaniu. „Čiže budem musieť platiť testy, a keď na to nebudem mať, tak sa dcéra nedostane do Rajky za mamou," vysvetľuje svoju situáciu.

Na snímke je Lucia Litvová, ktorá býva v Rajke a má problém cestovať na Slovensko, lebo nie je očkovaná.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Na snímke je Lucia Litvová, ktorá býva v Rajke a má problém cestovať na Slovensko, lebo nie je očkovaná.

Aj preto sa v nedeľu pridala k ďalším pendlerom, ktorí vyjadrili svoj nesúhlas na hraničnom priechode Čunovo - Rajka. 

„Veľa susedov okolo má veľký stres, nemôžu spávať, sú rozhorčení. Nie sme hrozbou pre Slovensko. Nie sme dovolenkári, my tu normálne žijeme. Preto sme sa zmobilizovali, aby neboli od nás požadované žiadne testy, žiadne vakcíny. Sme občania Slovenska, pracujeme na Slovensku, odvádzame tam dane, zdravotné odvody a vláda k nám pristupuje ako k menejcenným občanom," vyjadrila sa.

Okrem nových pravidiel pre pendlerov Slovensko od pondelka zatvorilo vyše 30 hraničných priechodov, čo zdvihlo ďalšiu vlnu nevôle.

Na snímke otvorený malý hraničný priechod Skároš – Hollóháza v okrese Košice – okolie o 10.00 hod. 6. júla 2021, ktorý podľa avizovania už mal byť uzatvorený. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Mikulec chce otvoriť čo najviac hraničných priechodov, ľudí vyzval na zhovievavosť

Protesty boli na viacerých hraničných priechodoch. Vo Vrbovciach v okrese Myjava v smere na Česko bolo „dusno" ešte aj v utorok. Betónové zátarasy, ktoré na hranici nainštalovala polícia, odrezali od prístupu pre autá aj tamojšiu železničnú stanicu.

Na snímke uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou vo Vrbovciach 6. júla 2021. FOTO TASR - Róbert Fritz
Zdroj: Róbert Fritz
Na snímke uzavretý hraničný priechod Vrbovce – Velká nad Veličkou vo Vrbovciach 6. júla 2021. FOTO TASR - Róbert Fritz

Starosta Vrboviec Dušan Eliáš povedal, že uzavretie hraničného priechodu komplikuje život obyvateľom regiónu, ale tiež tým, ktorí majú svoje zamestnanie na druhej strane hranice.

V pondelok proti zatvoreniu hraničného priechodu protestovalo asi 300 ľudí. „Pre nás v regióne je tento priechod naozaj významný,“ vysvetlil starosta.

Ľudia z regiónu majú teraz za prácou cestovať 80 kilometrov cez hraničný priechod Holíč – Hodonín a rovnakú vzdialenosť naspäť. Riešenie zatiaľ zväčša našli v rozdelení cesty po hranicu, ktorú prejdú peši, a následne odvozom vozidlami moravských zamestnávateľov. 

Situácia na hraničnom priechode Vrbovce - Velká nad Veličkou
Neprehliadnite

Nahnevaní Česi na hranici so SR odsunuli zátarasy

„Pre mňa to bol šok, že sa nedostanem do práce. My už rok a pol žijeme v strese,“ povedala Viera Marečková, pracujúca v Kordárni na Morave.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že práve zmeny od 9. júla majú uľahčiť pohyb ľuďom bývajúcich za hranicami, avšak len zaočkovaným. Tí sa navyše nebudú musieť registrovať v systéme e-hranica vždy, keď prídu na Slovensko, ale len raz za pol roka.

Pre nezaočkovaných pendlerov sa však úľavy nechystajú. „Nezaočkovaní občania Slovenska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt do 100 km v prihraničných oblastiach susedného štátu od otvoreného hraničného priechodu, musia predložiť podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva platnej od 9. júla negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní," dodala Eliášová.

Podľa rezortu vnútra sú všetky opatrenia na hraniciach výsledkom odborných diskusií členov ústredného krízového štábu a vlády.

Na snímke polícia kontroluje prichádzajúce autá na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 6. júla 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Hranice sa prekresľujú, leto je naruby. Vitajte v dovolenkovej divočine

O prípadnom prehodnotení súčasného stavu môže rozhodnúť iba vláda svojím uznesením. Režim kontrol na hraniciach vychádza zo zaradenia Slovenska do II. fázy alert systému, ktorý minulý týždeň schválila vláda s cieľom minimalizovať riziko delta variantu.

Pendlerka Lucia tvrdí, že ak sa nič nezmení, tak blokády budú pokračovať a ich intenzita sa bude stupňovať. 

„Nezmierime sa s týmito opatreniami, budeme bojovať. Ľudia sú tak nastavení a emócie sú také silné, v tejto komunite narastá neskutočný odpor. Keď sa nič nezmení, tak sa plánuje veľká blokáda na všetkých hraničných priechodoch."