Rozhodnutie Fínska stať sa členom Severoatlantickej aliancie už vyvolalo viacero odmietavých reakcií zo strany ruských činiteľov, píše Sky News.

Tú najnovšiu pridal zástupca ruského veľvyslanca pri OSN Dmitrij Poľanskij, ktorý vyhlásil, že ak sa Fínsko a Švédsko stanú členmi aliancie, bude to mať za následok „určité zrkadlové kroky zo strany Ruska“.

Veľmi nepriateľský blok

„Ak budú jednotky NATO na týchto územiach, tieto územia sa stanú terčom – alebo prípadným terčom – útoku,“ povedal Poľanskij pre web UnHerd. „NATO je pre nás veľmi nepriateľský blok. Je to nepriateľ a NATO samo priznalo, že Rusko je jeho nepriateľ,“ priblížil zástupca ruského veľvyslanca pri OSN.

„To znamená, že ak sa Fínsko a Švédsko z ničoho nič namiesto toho, aby boli neutrálne, spoja s nepriateľom, podstupujú všetky riziká,“ dodal Poľanskij.

Vojna ich donútila

Fínsko vo štvrtok vyhlásilo, že sa chce stať členom Severoatlantickej aliancie a Švédsko ho pravdepodobne bude nasledovať.

Obe krajiny boli vo svojom postoji ku globálnym problémom dlhé roky neutrálne, ale ruská agresia voči Ukrajine ich presvedčila, aby sa stali členmi transatlantického vojenského zoskupenia.

Ďalšie dôležité správy

Russian President Vladimir Putin hunts fish underwater in the remote Tuva region in southern Siberia. The picture taken between August 1 and 3, 2017., Image: 344121183, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP
Neprehliadnite

Ako Putin zareaguje na vstup Fínska do NATO? BBC načrtla tri scenáre