Zástupca skupiny 28 akcionárov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) vo výbore zástupcov akcionárov Miroslav Dragun požaduje od vedenia vodárni vypracovanie nezávislého auditu obstarávania sanácie tranzitného vodovodu z Podunajských Biskupíc po Malý Dunaj pretože má podozrenie, že ide o predraženú zákazku. BVS však s jeho tvrdeniami nesúhlasí.

Obnovu skoro trojkilometrového úseku vodovodu má podľa informácií zástupcu zabezpečovať spoločnosť, ktorá nikdy na Slovensku nerobila takúto zákazku a jej ročné tržby podľa verejne dostupných zdrojov boli nižšie ako hodnota zákazky, ktorú ma od vodární získať. „Považujeme za veľmi neštandardné, že zákazku na tak významnú investíciu dostane spoločnosť, ktorá v minulosti robila hlavne menšie infraštruktúrne akcie a teraz získa zákazku za päť miliónov eur a pritom jej ročné tržby sa pohybovali v posledných rokoch na niekde medzi 1,8 až 4,7 milióna eur," spresnil Dragun.

Bratislavská vodárenská spoločnosť
Neprehliadnite

Bratislavskí poslanci schválili návrh zlúčenia BVS a Infra Services

Zástupca minoritných akcionárov si dal urobiť vlastné rámcové nacenenie projektu a má podozrenie z predraženia zákazky rámcovo v stovkách tisíc eur. Rozhodol sa preto požiadať o preskúmanie efektívnosti nezávislým auditom a zvažuje podanie na Úrad pre verejné obstarávanie a Najvyšší kontrolný úrad SR. „Táto zákazka nám pripomína predražené zákazky v minulosti, ktoré sa robili cez Infra Services a máme pocit, že už aj z BVS sa stáva prietokový ohrievač na predražené zákazky," uviedol Dragun.

BVS pre TASR uviedol, že koncom februára dostal podrobné odpovede na všetky otázky k projektu. Dragun podľa vodárni vo svojom vyjadrení vynechal fakt, že zákazku na rekonštrukciu nosného vodovodného potrubia DN 1200, cez ktoré ide voda približne pre 40 percent obyvateľov Bratislavy, vyhrala v súťaži spoločnosť, ktorá je stopercentnou dcérou nemeckej materskej spoločnosti. Tá ma viac ako 70-ročnú tradíciu a zhruba 100 miliónov eur obrat len v stavebných infraštruktúrnych projektoch. BVS so spoločnosťou dlhodobo spolupracuje ako s priamym dodávateľom.

Peter Olajoš
Neprehliadnite

BVS je už oficiálne jediným akcionárom jej dcérskej Infra Services

„Tvrdenia o neštandardnom výbere dodávateľa sú tak mimoriadne zavádzajúce. Jediným kritériom pri tejto súťaži bola najnižšia cena. Rovnako treba poznamenať, že tento projekt už schválil výbor zástupcov akcionárov (VZA), kde bez výhrad za tento projekt hlasovali okrem hlavného mesta Bratislavy aj zástupcovia ďalších akcionárov, ako napríklad Skalica a Pezinok," uviedol hovorca BVS Peter Podstupka.

Pri tvrdeniach o podozrení z predraženia zákazky podľa BVS Dragun cenovo porovnáva neporovnateľné. Rámcové nacenenie, ktoré uvádza, sa týkalo podľa vodárni vsunutia potrubia o priemere DN 1000 do existujúceho potrubia o priemere DN 1200, čo znamená výrazné zníženie kapacity nosného vodovodného potrubia. „BVS neobstarávala riešenie na zníženie kapacity vodovodného potrubia, ale riešenie, ktoré zachová kapacitu prakticky bez zmeny," poznamenal Podstupka s tým, že predmetom zákazky bola rekonštrukcia so zachovaním pôvodnej vyššej kapacity. BVS tvrdí, že si nemôže dovoliť znížiť kapacitu tohto potrubia, ako de facto navrhuje Dragun.