Podľa posledného plánu mali Slovenské elektrárne (SE) uviesť nový blok do prevádzky do konca júna s rozpočtom 5,4 miliardy eur. Ani jedno z toho sa nepodarí. Hlavné dôvody sú podľa šéfa elektrární Branislava Strýčka dva.

Prvým je odpor rakúskych aktivistov v rámci povoľovacieho procesu. Druhým má byť meškanie stavebných prác aj v súvislosti s odchodom hlavného dodávateľa stavebnej časti, spoločnosti Strabag.

Rozpočet zvýšia

V jadrovej elektrárni Mochovce pri Leviciach sú dnes v prevádzke dva bloky. Dokončili ich na konci 90. rokov a ich produkcia pokrýva štvrtinu spotreby elektriny na Slovensku.

SE od roku 2008 stavajú v Mochovciach ďalšie dva bloky. Pôvodný rozpočet 2,8 miliardy eur sa postupne zvyšoval až na aktuálnu úroveň 5,4 miliardy eur. Táto suma vychádzala z toho, že tretí blok dokončia na konci roka 2018.

Elektrárne zatiaľ celý rozpočet nevyčerpali, podľa B. Strýčka im zostalo ešte 180 miliónov eur.

Tie však nepostačia na dokončenie tretieho a štvrtého bloku. Preto SE plánujú rozpočet zvýšiť, potvrdzuje B. Strýček. SE chcú o ďalšom postupe, novom harmonograme a rozpočte informovať v piatok 12. apríla.

Zastavte Mochovce, žiadajú rakúski aktivisti. Jadrová elektráreň sa opäť predraží

Branislav Strýček Zdroj: TASR

Rakúski aktivisti

Elektrárňam sa podarilo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa