Zastavenie projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorým sa má transportovať ruský plyn do Nemecka, neovplyvní jeho dodávky do Európskej únie (EÚ), keďže ešte nie je v prevádzke. Uviedla to v utorok Európska komisia.

Zastavili certifikáciu

,,Nord Stream 2 zatiaľ nefunguje, nedodáva energiu do Európy. Nie je to iný zdroj energie, je to iný plynovod pre existujúceho dodávateľa. Na súčasnej situácii sa nič nemení," povedal hovorca Komisie na pravidelnom brífingu. Informáciu zverejnila TASR na základe správy agentúry Reuters.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok zastavil certifikáciu plynovodu po tom, čo Rusko formálne uznalo dva odštiepenecké regióny na východe Ukrajiny.

Nord Stream 2 je navrhnutý tak, aby zdvojnásobil dodávky plynu z Ruska cez Baltické more priamo do Nemecka a obišiel pritom Ukrajinu.

Hľadanie alternatívy

Rusko v súčasnosti dodáva Európe približne 40 percent plynu. Obavy z prerušenia dodávok v dôsledku eskalujúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou viedli Úniu v uplynulých mesiacoch k hľadaniu alternatívnych dodávok plynu z krajín vrátane Spojených štátov, Kataru, Azerbajdžanu, Nigérie, Japonska a Južnej Kórey.

Dovoz skvapalneného zemného plynu LNG do Európy dosiahol v januári rekordných približne 11 miliárd kubických metrov (m3). Podľa Komisie jej modely naznačujú, že EÚ by sa mohla túto zimu vyrovnať s čiastočným prerušením dodávok ruského plynu, pričom poukázala na súčasné úrovne zásob a krízové plány členských krajín v prípade šokov v dodávkach.

Analytici však upozornili, že prerušenie by mohlo zvýšiť ceny plynu v Európe, ktoré v posledných mesiacoch prudko vzrástli a prinútili väčšinu štátov bloku zaviesť núdzové opatrenia na ochranu občanov pred rastúcimi účtami.

Obmedzenie fosílnych palív

EÚ plánuje v nasledujúcom desaťročí a neskôr obmedziť svoju závislosť od dovozu fosílnych palív prechodom na obnoviteľné zdroje energie a menšiu spotrebu. V snahe splniť svoj cieľ v oblasti zmeny klímy do roku 2030, počíta so znížením spotreby zemného plynu o viac ako 25 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2015.

Plyn pri spaľovaní uvoľňuje oxid uhličitý (CO2), ale očakáva sa, že v blízkej budúcnosti si zachová významný podiel na energetickom mixe EÚ, keďže krajiny uprednostňujú postupné vyraďovanie ,,najznečisťujúcejšieho" fosílneho paliva - uhlia.

Ďalšie dôležité správy

Severný prúd 2 v Nemecku
Neprehliadnite

Nemecko zastavuje projekt plynovodu Nord Stream 2, reagovalo na Putinovo vyhlásenie