Ceny ropy sa vo  štvrtok ráno držia na zvýšených úrovniach.  V stredu (15. 9.)  ich podporila predovšetkým správa o poklese zásob v USA.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s októbrovým kontraktom sa vo štvrtok   ráno predával po 72,63  dolára.  WTI si v stredu pripísala 2,15 dolára  alebo približne 3,1 percenta a uzavrela na 72,61 dolára za barel, čo bola jej najvyššia zatváracia cena od 30. júla.

Ceny čierneho zlata sa aktuálne pohybujú na najvyšších úrovniach od začiatku augusta. Dôvodom je nízka ponuka. Stredajšia správa amerického ministerstva energetiky ukázala, že ropné rezervy v USA v minulom týždni klesli šiesty týždeň po sebe a dostali sa na 2-ročné minimum.

K tomu je potrebné pripočítať pokračujúce narušenia produkcie v Mexickom zálive, kde sa ešte ani viac než dva týždne po hurikáne Ida plne neobnovila ťažba. Medzinárodná agentúra pre energetiku IEA varovala, že aktuálne výpadky produkcie v USA prevyšujú nedávne zvýšenia ťažby zo strany aliancie OPEC+.

WA 8 Fall City - Ropné pole počas západu slnka v texaskom Falls City v piatok 24. apríla 2020. Ropný trh výrazne zasiahla koronavírusová pandémia. FOTO TASR/AP


A pumpjack sits idle at sunset in Falls City, Texas, Thursday, April 23, 2020. The oil industry continues to suffer due to the ongoing COVID-19 outbreak. (AP Photo/Eric Gay)
Neprehliadnite

Aliancia OPEC+ nemá v úmysle zvyšovať ťažbu viac, než sa dohodla