Zásobovanie bánk v eurozóne peniazmi aj tempo rastu úverov súkromnému sektoru sa v marci zrýchlilo. 

Podľa údajov o vývoji peňažnej zásoby M3, ktorá je kľúčovým ukazovateľom stavu hotovosti v ekonomike, medziročné tempo jej rastu sa v marci zvýšilo na 7,5 percent z februárových 5,5 percent. Tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali, že zostane na úrovni 5,5 percent.

Podobne aj rast užšieho agregátu M1, ktorý zahŕňa obeživo a vklady, nabral v marci väčšie tempo, a to o 10,3 percent (8,1 percent mesiac predtým).

Údaje ECB ďalej ukázali, že medziročný rast úverov súkromnému sektoru sa v marci zvýšil na 4,2 percent z 3,4 percent vo februári. A upravené pôžičky súkromnému sektoru stúpli o 5 percent (o 3,7 percent vo februári).

Rast úverov domácnostiam sa však zmiernil na 3,4 percent z 3,7 percent, zatiaľ čo úvery nefinančným spoločnostiam zrýchlili na 5,4 percent z 3 percent.

Menové podmienky sa značne uvoľnili v dôsledku opatrení ECB, ktoré by mali pomôcť eurozóne v boji s krízou, aj keď je nepravdepodobné, že vo fáze blokád dôjde k väčšej hospodárskej aktivite, uviedol ekonóm ING Bert Colijn.