Nemecké zásobníky plynu sú naplnené na viac ako 75 percent aj napriek výrazne zníženým dodávkam z Ruska. Vyplýva to z aktualizovaných predbežných údajov zväzu európskych prevádzkovateľov zásobníkov (Initiative Energien Speichern, INES).

Podľa týchto údajov boli v piatok ráno nemecké zásobníky naplnené na 75,43 percenta svojej kapacity. To znamená, že úroveň naplnenia na 75 percent sa podarilo dosiahnuť približne dva týždne pred plánovaným termínom.

Na základe nových predpisov do 1. októbra musia byť zásobníky naplnené na minimálne 85 percent a do 1. novembra na najmenej 95 percent kapacity.

Zásobníky pomáhajú vyrovnávať výkyvy v spotrebe plynu a tvoria tak akýsi nárazník pre trh s plynom. Nemecká vláda sa snaží zabezpečiť, aby boli zásobníky plynu takmer plné pred príchodom chladného počasia. Cieľom je pomôcť krajine lepšie sa pripraviť na možnú úplnú stratu ruských dodávok počas zimy.

Na ilustráciu, pri naplnení zásobníkov na 95 percent by uložené množstvo plynu bolo zhruba rovnaké ako množstvo použitého plynu na celoštátnej úrovni v januári a februári 2022.

Súčasné vysoké úrovne skladovania umožňuje nízka letná spotreba a veľký dovoz zo severozápadnej Európy, dodal INES.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Düsseldorf - Na snímke búrka nad Düsseldorfom 19. mája 2022. Nemecká meteorologická služba (DWD) vo štvrtok varovala, že západ Nemecka môžu popoludní zasiahnuť silné búrky, ktoré by sa mohli tvoriť až do piatka, pričom hrozí aj vznik tornád. FOTO TASR/AP
A thunderstorm moves over Duesseldorf, Germany, Thursday, May 19, 2022. Germany’s national weather service has warned that the west of the country could see heavy storms starting later in the day and going into Friday, with a possibility
Neprehliadnite

Európska nafta bez Rusov: Nemci otočili a s Poliakmi uzavreli pakt