Analytici z Dát bez pátosu prostredníctvom sociálnych sietí informovali, že zásobníky plynu v Európskej únii sú plné na 83 percent. Zároveň však upozorňujú na akýsi paradox. Odvolávajú sa na grafy analytikov z Bruegel, z ktorých vychádza, že dodávky ruského plynu cez Nordstream 1 sú nulové. Ruský Jamal je zas na nule od mája.

Aj napriek tomu za posledných 7 dní, teda od 1.9. do 7.9., narástli zásoby v zásobníkoch plynu až o 2,5 miliardy kubických metrov.

V prípade predošlých 7 dní , teda od 24.8 do 31.8., narástli zásoby v zásobníkoch plynu iba o 2,0 miliardy kubických metrov.

„Po vypnutí dodávok z Ruska cez Nordstream I. stúplo tempo natláčania plynu do zásobníkov hlavne z dodávok plynu cez LNG/Nórsko/Alžírsko a z domácej EÚ produkcie,“ píšu dátoví analytici.

Zároveň informovali, že od začiatku septembra klesá cena plynu, aj cena elektrickej energie.

„Nedávne údaje ukázali, že zásobníky zemného plynu sa pred zimnou sezónou s najvyšším dopytom zapĺňali rýchlejšie, ako sa očakávalo,“ uvádza sa na webe Trading Economics.

Ďalšie dôležité správy

PK 37 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová odpovedá na otázky novinárov počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 7. septembra 2022. Ursula von der Leyenová v stredu oznámila zámer prijať súbor piatich opatrení proti vysokým cenám elektriny. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media conference at EU headquarters in Brussels, Wednesday, Sept. 7, 2022. European Union countries should set a pric
Neprehliadnite

Brusel čelí odporu voči zastropovaniu ceny ruského plynu