Jadrová elektráreň je „časovanou bombou“, ktorá bez okamžitého prijatia príslušných opatrení „vybuchne“, myslí si expert Joseph Cirincione. Ten vyslal doteraz najdôraznejšie varovanie pred jadrovou katastrofou, ktorá hrozí v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni obsadenej ruskými silami, píše Sky News.

Ukrajinská spravodajská služba uviedla že Rusko plánuje uskutočniť v elektrárni bližšie nešpecifikovanú „provokáciu", čo naznačuje, že napätie okolo najväčšej európskej jadrovej elektrárne sa stupňuje. Cirincione situáciu opísal ako „tikajúcu jadrovú časovanú bombu“ a varoval, že „ak nedôjde k prijatiu zásadných opatrení, vybuchne“.

Rozhodne vietor

Ruské sily totiž presunuli do komplexu jadrovej elektrárne ťažké delostrelectvo a muníciu. Cirincone zároveň poznamenal že ide o prvý prípad, keď sa jadrová elektráreň zmenila na jadrovú základňu, čo by mohlo vyústiť do katastrofy nevídaných rozmerov.. Aké sú riziká? Experti sa obávajú najmä toho, aby delostrelecké granáty alebo nejaký silný výbuch nenarušili betónové tienenie reaktora.

To by mohlo viesť k udalosti typu „Fukušima“, priblížil Cirincione. Rádioaktivita by sa rozšírila na tisíce štvorcových kilometrov a pokryla by veľké časti Ukrajiny. Cirincione však dodal, že zo strany Ruska by išlo o „šialený" krok, pretože v závislosti od smeru vetra, môžu rádioaktívne mraky zasiahnuť časti Európy, ale aj Ruska. Rusko musí podľa Cirincioneho súhlasiť s požiadavkami Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), aby umožnilo jej inšpektorom vstup do elektrárne a zabezpečilo dodržiavanie aspoň minimálneho počtu bezpečnostných protokolov.

Takisto by malo byť vyhlásené okamžité prímerie a ruské sily by sa mali zo závodu stiahnuť. Plánuje Rusko v piatok útok? Rusko vo štvrtok varovalo, že Ukrajina plánuje v elektrárni „provokáciu". O niekoľko hodín neskôr Ukrajina uviedla, že Moskva sa v piatok chystá zaútočiť.

Rusko vyvoláva zmätok

Podľa Cirincioneho sa Rusko zámerne pokúša vyvolať zmätok a „obviniť druhú stranu presne z toho, čo samo robí". Žiadne dôkazy o tom, že Ukrajina elektráreň ostreľovala totiž neexistujú, tvrdí expert.

Na otázku, či Rusko v piatok niečo plánuje, Cirincione odpovedal, že verí, že by to tak mohlo byť, keďže na Ukrajine je generálny tajomník OSN António Guterres a Moskva asi bude chcieť na jeho návštevu „odpovedať zvýšením napätia v tomto zariadení". Aké zlé to môže byť? Aspoň trochu upokojujúcou správou je, že podľa Cirincioneho by prípadná nehoda v Záporožskej jadrovej elektrárni bola „menšou katastrofou“ ako Černobyľ alebo Fukušima, keďže v tomto zariadení je menšie množstvo paliva. Expert však zdôraznil, že by aj tak išlo o „veľkú jadrovú katastrofu" a radiácia by „ohrozila státisíce ľudí".

Ďalšie dôležité správy

Na videosnímke zo 7. augusta 2022 pohľad na Záporožskú atómovú elektráreň pri meste Enerhodar na juhovýchode Ukrajiny.
Neprehliadnite

Desiatky krajín a EÚ žiadajú stiahnutie ruských síl zo Záporožskej elektrárne