Suma, ktorú majú teraz v Rusku zmrazené západné investičné banky a spoločnosti, dosahuje najmenej 17 miliárd dolárov (necelých 16 miliárd eur), uviedol dnes ruský denník Izvestija s odvolaním sa na údaje 12 najväčších investičných bánk a spoločností z ich štvrťročných a ročných výsledkov.

Ide o banky a spoločnosti JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Credit Suisse, Deutsche Bank, Barclays, State Street Corporation, Bank of America, HSBC, UBS, Citi Group, State Street Corporation a HSBC, ale vo svojich dokumentoch neuvádzajú údaje o investíciách v Rusku. Ostatné banky a spoločnosti riskujú stratu spomínaných 17 miliárd dolárov.

Banky sa k peniazom nedostanú, ohroziť by ich to však nemalo

Prostriedky spoločností v Rusku fakticky zmrazilo rozhodnutie ruskej centrálnej banky zakázať nerezidentom predávať ruské akcie a vyvádzať z krajiny peniaze.

Je však nepravdepodobné, že by kvôli tejto situácii niektorá z uvedených bánk či spoločností skrachovala, pretože investície v Rusku tvoria len niekoľko percent majetku západných investičných fondov, spresnili experti oslovení ruským denníkom.

Najväčšie investície v Rusku má Citi Group

Podľa údajov Deutsche Bank patrí Rusko pre nemeckú banku ku krajinám s najväčším úverovým rizikom, ktoré dosahuje 3,6 miliardy eur (3,87 miliardy dolárov).

Na konci roka 2021 predstavovalo riziko Citi Group v Rusku 5,4 miliardy dolárov, uviedol list s odvolaním sa na výročnú správu spoločnosti. Tá spresňuje, že uvedená suma nezahŕňa približne miliardu dolárov v hotovosti a v depozitoch a tiež 1,8 miliardy v dohodách o spätnom odkúpení s rôznymi partnermi. Celkovo investície Citi Group v Rusku dosahujú približne 8,2 miliardy dolárov. Izvestija dodali, že Citi Group a centrálna banka neodpovedali na otázky denníku.

Výročná správa Credit Suisse uvádza, že na konci roka 2021 čisté úverové riziko v Rusku predstavovalo 0,8 miliardy švajčiarskych frankov (0,832 miliardy dolárov).

Goldman Sachs odhadoval svoje úverové riziko na 650 miliónov dolárov a trhové riziko (veľkosť investície) na ďalších 414 miliónov dolárov.

JP Morgan Chase riskuje na investíciách v Rusku stratu jednej miliardy dolárov. Riziková expozícia UBS Corporation sa k 31. marcu 2022 znížila na 0,4 miliardy dolárov. Rezervy na možné straty z úverov Bank of America dosahujú 165 miliónov dolárov, uviedli Izvestija.

Čisté aktíva amerického fondu Russia ETF investované v Ruskej federácii predstavujú 0,586 miliardy dolárov, vyplýva z výročnej správy BlackRock.

Celková investícia americkej banky Morgan Stanley v Rusku sa odhaduje na 120 miliónov dolárov, dodal denník.

Ruské zmrazené rezervy v zahraničí sú oveľa väčšie

Izvestija pripomenuli, že na Západe má Rusko zmrazené zlaté rezervy vo výške približne 300 miliárd dolárov. Agentúra TASS pripomenula, že 25. mája bolo oznámené, že krajiny Európskej únie zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky vo výške 23 miliárd eur.

V Európskej únii zazneli návrhy zabaviť zmrazené ruské aktíva, aby nimi bolo možné financovať obnovu Ukrajiny po ruskej invázii, ktorá dnes pokračuje 104. dňom.

Ďalšie dôležité správy

Ch. Lindner: Nemci by mali preskúmať svoje rezervy ropy a plynu v Severnom mori
Neprehliadnite

Únia chce zhabať zmrazený majetok ruskej centrálnej banky a použiť ho pri obnove Ukrajiny