Západné sankcie zablokovali prakticky všetok bieloruský vývoz do Európskej únie a Severnej Ameriky. Ročné straty tým spôsobené dosahujú 16 až 18 miliárd dolárov, uviedol bieloruský premiér Raman Haloučanka v televíznom rozhovore podľa štátnej agentúry BelTA.

Strata vývozu

„Prirodzene nemôžeme stratiť tento objem vývozu. Musíme ho preorientovať na iné trhy, a to vrátane ázijského, afrického, blízkovýchodného a trhu Perzského zálivu. Na tom teraz pracujeme," povedal predseda vlády.

„Jednoznačne pokladáme sankcie za nástroj nie nátlaku, ale hybridnú agresiu. Určite je to posledné štádium, ktoré predchádza klasickej ozbrojenej agresii. Cieľom terajších sankcií, na rozdiel od ich klasického chápania, je zraziť krajinu na kolená, ekonomicky ju udusiť a násilne dosiahnuť splnenie určitých požiadaviek či podmienok," zdôraznil Haloučanka.

Sankcie proti Bielorusku

Západ uvalil sankcie proti Bielorusku za jeho podiel na ruskej invázii na Ukrajinu. Tej sa bieloruské vojsko priamo nezúčastní, ale Minsk poskytol bieloruské územie ruským silám na útok na susednú krajinu.

Postihy majú ďalej obmedziť bieloruský export, ktorý už zasiahli predchádzajúce sankcie voči režimu autoritárskeho vládcu Alexandra Lukašenka. Európska únia tiež zmrazila platobný styk s bieloruskou centrálnou bankou a vylúčila zo systému SWIFT tri veľké bieloruské banky.

Ďalšie dôležité správy

WA 51 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko gestikuluje počas rozhovoru s americkou agentúrou Associated Press v Minsku vo štvrtok 5. mája 2022. FOTO TASR/AP    

Belarus President Alexander Lukashenko is interviewed by The Associated Press at the Independence Palace in Minsk, Belarus, Thursday, May 5, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Bielorusko rozmiestni špeciálne jednotky na hraniciach v blízkosti Ukrajiny