Od uvalenia sankcií Západom v Rusku bankrotuje prvý veľký podnik. Koniec Ruských železníc zhorší dopravnú situáciu a môže zasiahnuť desiatky miliónov Rusov, píšu Aktuality.

Nesplnené záväzky voči veriteľom

Ruským železniciam, ktoré sú vo výlučnom vlastníctve Ruskej federácie, sa v marci nepodarilo splniť svoje záväzky voči veriteľom. Čiastka bola splatná k 14. marcu, následne mal podnik 10 dní na nápravu.

„Veritelia však svoje peniaze počas tejto lehoty nedostali. Medzinárodný výbor pre posudzovanie daných záležitostí podľa dnešnej správy agentúry na základe uvedeného vývoja vyhodnotil finančnú situáciu Ruských železníc ako platobnú neschopnosť, teda bankrot,“ informujú Aktuality.

Tí investori, ktorí sa proti platobnej neschopnosti železníc poistili, by sa mali dočkať poistného plnenia. „Od uvalenia západných sankcií v dôsledku invázie na Ukrajinu ide o vôbec prvý prípad platobnej neschopnosti niektorého z ruských podnikov, ktorá už zašla tak ďaleko, že predstavuje poistnú udalosť a dôvod na výplatu súvisiaceho poistného plnenia v rámci poistenia proti bankrotu,“ uviedol pre Aktuality.sk Lukáš Kovanda z českej Národnej ekonomickej rady vlády.

Sankcie zablokovali platbu

I keď sa Ruské železnice snažili veriteľov vyplatiť prostredníctvom medzinárodných bánk, nepodarilo sa im z dôvodu sankcií platbu vykonať.
„Pre desiatky miliónov Rusov, často Putinových priaznivcov, predstavuje vlak jediný dostupný spôsob, ako sa v rozľahlej vlasti prekonávať dlhšie vzdialenosti. Na letenku títo ľudia často nemajú,“ zdôraznil ekonóm.

Podľa informácií Aktualít to neznamená, že Ruské železnice prídu o všetky svoje peniaze, avšak, ich prístup k financovaniu sa dramaticky zhorší.

„Nepožičajú im teraz napríklad ani Číňania. Financovať ich tak bude musieť úplne a priamo Kremeľ. Napríklad zo svojich príjmov z predaja plynu krajinám Európskej únie. To bude zrejme znamenať výrazné zhoršenie služieb Ruských železníc a zrejme aj citeľné obmedzenie frekvencie spojov. Finančné prostriedky Kremľa nie sú bezodné, navyše ruskú ekonomiku čaká až 20-percentný prepad,“ uzavrel ekonóm.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Embargo na ruskú ropu a plyn by mohlo ukončiť vojnu v priebehu týždňov, tvrdí Putinov exporadca