Západ Spojených štátov zasiahli na toto ročné obdobie nezvyčajné horúčavy. Ako vo štvrtok informovala agentúra AP, na mnohých miestach namerali v stredu rekordne vysoké teploty. V meste Phoenix v štáte Arizona teplota vzduchu v stredu dosiahla rekordných 46 stupňov Celzia. Očakáva sa, že nasledujúce dva dni teplota dosiahne 47 stupňov Celzia, uviedla Národná meteorologická služba (NWS).

V meste Las Vegas v štáte Nevada dosiahla teplota 46,6 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord (45,5 stupňa Celzia) z roku 1940. Aj v kalifornskom Palm Springs vystúpili teploty na 48,9 stupňa Celzia.

Kalifornia
Neprehliadnite

Sucho v Kalifornii zrejme pomohlo vyriešiť nevyjasnenú haváriu lietadla

Vysoké teploty najbližšie dni očakáva tiež mesto Denver, kde v utorok namerali rekordných 38 stupňov Celzia. Meteorológovia vydali výstrahu pred nadmerným teplom pre niektoré oblasti na západe štátu Colorado, z ktorých väčšina zažíva extrémne sucho.

Vedci, ktorí skúmajú sucho a zmenu klímy, tvrdia, že ľudia žijúci na americkom západe môžu v najbližších rokoch očakávať opakované horúčavy. „Vlny horúčav sa na západe zhoršujú, pretože pôda je veľmi suchá,“ uviedol vedec Park Williams z Kalifornskej univerzity v Los Angeles, ktorý vypočítal, že pôda v západnej polovici USA je najsuchšia od roku 1895.