Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že neverí vo vojenské víťazstvo Západu na Ukrajine, a dodal, že sankcie sú márne.

V rozhovore pre nemecké médiá tiež povedal, že konflikt na Ukrajine má potenciál demonštratívne ukončiť hegemóniu Západu, a to v celosvetovom meradle. Maďarský premiér si myslí, že keď sa ozbrojený konflikt na Ukrajine skončí, Európa z neho vyjde politicky oslabená.

Orbán tiež tvrdí, že Západ nie je schopný zvíťaziť vojensky, ani ekonomicky, pretože, ako hovorí, sankcie uvalené na Moskvu sú bezvýznamné, pretože nedosiahli svoj cieľ - oslabiť Putina a jeho režim. „A aby toho nebolo málo, všetko sa im vrátilo ako bumerang," dodal Orbán.

Vyjadrenia Viktora Orbána si zobrala na mušku komentátorka a politologička Zsuzsanna Veghová, ktorá pre Deutsche Welle (DW) napísala, že „cena Orbánovej proruskej politiky neponúka nič, čo by sa dalo získať, ale veľa, čo by sa dalo stratiť".

Maďarský premiér Viktor Orbán je odhodlaný udržiavať dobré vzťahy s Moskvou a podľa Veghovej sa stáva hlásnou trúbou Kremľa. Cena pre Maďarsko je vysoká, dodala.

Politiologička takisto spomenula Orbánov nedávny prejav v rumunskom meste Baile Tušnad, kde označil ruské bezpečnostné obavy z možného členstva Ukrajiny v NATO za „pochopiteľné". 

Zopakoval tiež hrozby ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že Rusko posunie bojový front ďalej na západ.

„Orbán nenápadne naznačil, že za vojnu je zodpovedný Západ - a najmä Spojené štáty -, pretože ignoroval obavy Ruska, a zároveň vyzval na okamžité mierové rokovania. Podľa jeho názoru by sa však takéto rokovania nemali uskutočniť medzi Ruskom a Ukrajinou, ale skôr medzi Ruskom a Spojenými štátmi. Podľa Orbána je to preto, lebo práve tie môžu riešiť obavy Moskvy," pripomenula Zsuzsanna Veghová.

Ďalšie dôležité správy

WA 42 Dallas - Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán máva pred prejavom na  výročnej Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v texaskom Dallase vo štvrtok 4. augusta 2022. FOTO TASR/AP 

Hungarian Prime Minister Viktor Orban waves has he walks onto stage to speak at the Conservative Political Action Conference (CPAC) in Dallas, Thursday, Aug. 4, 2022. (AP Photo/LM Otero)
Neprehliadnite

Západ je vo vojne sám so sebou. A globalisti? Tí nech idú do pekla, rozohnil sa Viktor Orbán