Slovenskí zamestnávatelia hlásia na 2. štvrťrok 2021 priaznivé náborové prostredie. Zlepšenie sa očakáva v takmer všetkých odvetviach, všetkých regiónoch a veľkostných kategóriách podnikov. Vyplýva to z prieskumu ManpowerGroup index trhu práce.

Podľa prieskumu polovica (51 percent) slovenských zamestnávateľov tvrdí, že pandémia ich náborové plány neovplyvnila. Viac než tretina zamestnávateľov očakáva rôznu mieru zotavovania náborového prostredia. Len 3 percentá si myslia, že nábor nových zamestnancov už nikdy nedosiahne úroveň spred pandémie.

Prieskum ukázal, že pandémia sa podľa slovenských zamestnávateľov nedotkne počtu pracovných síl v žiadnej z kategórií (zamestnanci na plný či čiastočný úväzok, externí pracovníci/konzultanti, dočasní zamestnanci, SZČO).

dane
Neprehliadnite

Chcete dane späť? Týmto ľuďom sa najviac vyplatí podať priznanie

Veľká väčšina (61 percent) slovenských zamestnávateľov plánuje v nasledujúcich 6 až 12 mesiacoch využívať len alebo prevažne prácu z pracoviska. Štvrtina (26 percent) plánuje kombinovať prácu na diaľku s prácou z pracoviska. Len 3 percentá plánujú umožniť prácu na diaľku počas celého pracovného času alebo jeho väčšiny.

Čo sa týka očkovania, väčšina slovenských zamestnávateľov (39 percent) nemá pevné plány jeho zavedenia, a toto rozhodnutie ponechá na jednotlivcoch, 30 percent zamestnávateľov bude apelovať na zamestnancov a zdôrazňovať prínosy očkovania, nebude ho však vyžadovať. Len 7 percent bude trvať na očkovaní všetkých zamestnancov.

Zamestnávatelia v šiestich zo siedmich odvetví predpovedajú na 2. štvrťrok 2021 zvyšovanie počtu pracovných síl. Najsilnejšie náborové plány majú zamestnávatelia v odvetví stavebníctvo s indexom +17 percent. Index v odvetví financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom vo výške +11 percent odráža podľa prieskumu optimistické náborové plány zamestnávateľov. Takzvané ostatné služby, veľkoobchod a maloobchod hlásia index +8 percent.

Podľa prieskumu zamestnávatelia vo všetkých štyroch regiónoch očakávajú na nadchádzajúci štvrťrok zvyšovanie počtu pracovných síl. Najviac zamestnancov plánujú naberať zamestnávatelia v Bratislave s indexom +7 percent. Príležitosti pre uchádzačov o zamestnanie s indexom +6 percent hlási stredné Slovensko. Východné a západné Slovensko hlásia index v hodnote +5 percent.

Pohovor
Neprehliadnite

Miera nezamestnanosti bola v decembri 2020 na úrovni 8,30 percenta

Prieskum tiež ukázal, že zamestnávatelia vo všetkých štyroch veľkostných kategóriách očakávajú v budúcom štvrťroku zvyšovanie počtu pracovných síl. Najsilnejší trh práce očakávajú veľké podniky s indexom +10 percent. Stredné podniky hlásia index +7 percent a malé podniky +4 percent. Zamestnávatelia v mikropodnikoch majú opatrné náborové plány s indexom +3 percent.

Prieskum ManpowerGroup index trhu práce sa vykonáva každý štvrťrok s cieľom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Prieskum sa uskutočňuje už viac než 55 rokov.