Rýchle a systémové riešenie kompenzácie zvýšených cien energií pre veľké podniky. To je podľa zástupcov najväčších slovenských podnikov hlavná úloha pre nového ministra hospodárstva Petra Dovhuna. Aktuálna štátna pomoc v súvislosti s energetickou krízou nie je podľa nich dostatočná, čo znevýhodňuje slovenské spoločnosti v porovnaní s ich európskymi konkurentmi.

„Trpia tým najmä väčšie a energeticky náročné podniky, ktoré sa do dnešného dňa nedostali k relevantnej pomoci. Od nového ministra očakávame, že sa to zmení," uviedol generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Podľa neho je nevyhnutú uzavrieť „vlečúcu" sa diskusiu a začať firmám adekvátne pomáhať.

Za kľúčové pre rozvoj slovenského priemyslu označila asociácia aj efektívne čerpanie eurofondov. Nová vláda by podľa nej mala zacieliť svoje úsilie na to, aby zabránila ich opakujúcemu sa prepadávaniu.

„Považujeme za dôležité, aby jednotlivé výzvy boli už od začiatku pripravované tak, aby umožnili čo najjednoduchšie čerpanie finančných zdrojov. Očakávame zjednodušenie administratívnych procesov, zlepšenie transparentnosti a efektívnosti riadenia eurofondov," priblížil Lasz.

Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga zasa upozornil na nutnosť navýšiť prostriedky z Environmentálneho fondu. „Veríme, že kompenzácie pre podniky z Envirofondu za uplynulý rok budú násobne vyššie ako za rok 2021, kedy predstavovali celkovo približne jeden milión eur," skonštatoval. Zamestnávatelia apelujú aj na zefektívnenie procesov na strane štátu pri posudzovaní investičných zámerov a jednotlivých stanovísk.

„Za zásadný problém považujeme predovšetkým reakčnú dobu – v praxi podnikateľské subjekty neraz od predloženia návrhu čakajú aj 15 mesiacov na vyjadrenie, čo je skutočne ťažko pochopiteľné," objasnil Kiraľvarga. Celkovo by pritom zamestnávatelia od novej vlády uvítali také kroky, ktoré v konečnom dôsledku zvýšia konkurencieschopnosť ekonomiky a podnikateľského prostredia.

Ďalšie dôležité správy

EBE 14 Peking - Návštevníci v nákupnom centre si skúšajú zážitok z rozšírenej reality počas galavečera digitálneho umenia v Pekingu v utorok 2. mája 2023. FOTO TASR/AP

Visitors to a mall grasp at air as they try out an augmented reality experience of a digital art gala in Beijing, Tuesday, May 2, 2023. (AP Photo/Ng Han Guan)
Neprehliadnite

Technologické obry zatienili menšie firmy. Tie sa na raste trhu vôbec nezúčastňujú