„Zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR aj odborári žiadajú vládu o dofinancovanie zdravotníctva. Rozpočet na rok 2022 podľa nich už tak nie je dostatočný, pričom situáciu zhoršuje zvyšovanie nákladov v súvislosti so zdražovaním energií či inflácia.

„Rozpočet na rok 2022 nie je dostatočný a nepokrýva ani financovanie minimálnych mzdových nárokov vyplývajúcich z platnej legislatívy, zvýšené náklady spojené s rastom energií či inflácie. Vyzývame preto Ministerstvo financií SR, aby použilo rezervu a prostriedky, ktoré má k dispozícii a o ktoré bol znížený rozpočet pre zdravotníctvo na konci minulého roka," uviedla AZZZ SR.

Upozorňuje, že ak štát neposkytne zdroje na zvýšené náklady, viacerí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa ocitnú v existenčných problémoch. „Pre zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je stabilné a predvídateľné financovanie nevyhnutné, zvlášť v krízovej situácii," pripomínajú zdravotnícke organizácie v AZZZ SR s tým, že súčasný rozpočet neposkytuje stabilitu, neumožňuje rozvoj sektora a prispieva k prehĺbeniu krízy.

„Pre zástupcov zamestnancov pôsobiacich v zdravotníckych zariadeniach je nepredstaviteľné konštatovanie zamestnávateľov, že nedostatok financií v systéme môže spôsobiť problémy s vyplácaním miezd, s udržaním zamestnancov, ich motiváciou, až po ich odchod mimo rezortu alebo do zahraničia," napísal v stanovisku Výkonný výbor Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb. Poukázal na to, že okolité štáty majú rozpočty pre rezort zdravotníctva na vyššej úrovni a tiež finančne výrazne pomáhajú k stabilizácii potrebných zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

Drvivá väčšina pacientov na oddelení infektológie je neočkovaných. Kým niektorí po nepríjemnej skúsenosti menia svoj postoj, iní túto tému nechcú rozoberať.
Neprehliadnite

Nemocnice hrozia vypovedaním zmluvy so štátnou poisťovňou. Zhorší sa zdravotná starostlivosť?