Zamestnanosť v eurozóne aj v celej Európskej únii v prvých troch mesiacoch roka 2023 vzrástla. To svedčí o napätom trhu práce aj napriek agresívnemu zvyšovaniu úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa Eurostatu sa počet zamestnaných osôb v prvých troch mesiacoch 2023 zvýšil v eurozóne o 0,6 percenta a v EÚ o 0,5 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, keď v oboch blokoch vzrástol zhodne o 0,3 percenta. Bolo to najväčšie tempo rastu zamestnanosti od štvrtého štvrťroka 2021.

V medziročnom porovnaní vzrástla zamestnanosť v oboch regiónoch v období január až marec 2023 o 1,6 percenta. Počet odpracovaných hodín sa v prvom štvrťroku 2023 zvýšil medzikvartálne o 0,6 percenta v eurozóne a o 0,7 percenta v EÚ a medziročne stúpol o dve percentá v euroregióne, o 1,9 percenta v celej Únii.

Spomedzi členských štátov EÚ najväčší medzikvartálny rast zamestnanosti zaznamenali v prvom štvrťroku Estónsko (4,4 percenta), Malta (2,9 percenta) a Írsko (1,6 percenta) a najvýraznejší pokles nahlásili Litva (1,5 percenta), Rumunsko (1,1 percenta) a Grécko (0,3 percenta).

Eurostat na základe sezónne upravených údajov odhaduje, že v prvom štvrťroku 2023 bolo v EÚ zamestnaných 216,1 milióna ľudí, z toho 168,2 milióna v eurozóne.

V súvislosti s pandémiou bol počet zamestnancov v prvých troch mesiacoch roka v eurozóne vyšší o päť miliónov a v EÚ o 6,1 milióna osôb než vo štvrtom kvartáli 2019.

Ďalšie dôležité správy

Modern,Luxury,Hotel,Reception,Counter,Desk,With,Bell
Neprehliadnite

Zamestnanosť na Slovensku v marci vzrástla vo väčšine odvetví, najvýraznejšie v ubytovaní