Zamestnanosť v eurozóne klesla v 1. štvrťroku medzikvartálne o 0,2 percenta. Uviedol to v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, ktorý tak potvrdil predbežné údaje z mája. Vylepšil však údaje v rámci celej Európskej únie, kde zamestnanosť klesla medzikvartálne o 0,1 percenta po predbežnom odhade poklesu na úrovni 0,2 percenta.

Napriek zlepšeniu údajov za EÚ sú to však v obidvoch prípadoch najhoršie výsledky z pohľadu zamestnanosti za sedem rokov. Zamestnanosť v eurozóne totiž klesla prvýkrát od 2. štvrťroka 2013 a v EÚ prvýkrát od 1. štvrťroka 2013. Na porovnanie, v poslednom kvartáli minulého roka zaznamenala zamestnanosť v eurozóne medzikvartálny rast o 0,3 percenta. V Európskej únii sa zvýšila o 0,2 percenta.

Práca v automobilke
Neprehliadnite

Pracovný pomer na dobu určitú bude možné predĺžiť aj tretíkrát

Medziročne sa zamestnanosť v eurozóne, ako aj v EÚ v 1. štvrťroku zvýšila o 0,4 percenta. Oproti vývoju v závere minulého roka to predstavuje výrazné spomalenie rastu, keď zamestnanosť v eurozóne vzrástla o 1,1 percenta a Európskej únii o 1 percento. Výsledok je však lepší než májový odhad, ktorý poukazoval na rast zamestnanosti v 1. kvartáli v obidvoch blokoch o 0,3 percenta.

Čo sa týka jednotlivých štátov EÚ, najvýraznejší rast zamestnanosti v medzikvartálnom porovnaní zaznamenali v 1. štvrťroku Litva (1,6 percenta), Malta (1,3 percenta) a Chorvátsko, kde zamestnanosť vzrástla o 1 percenta. Naopak, najväčší pokles evidovali Španielsko (-1 percento), ďalej Bulharsko (-0,9 percenta) a trojica štátov Portugalsko, Slovensko a Švédsko, kde vo všetkých klesla zamestnanosť o 0,5 percenta.