Personálne oddelenie americkej internetovej spoločnosti Twitter nedokázalo svojmu zamestnancovi jednoznačne odpovedať na otázku, či prišiel o prácu, alebo nie. Pracovník oddelenia produktového dizajnu Halli Thorleifsson sa preto s otázkou priamo na Twitteri obrátil na majiteľa firmy Elona Muska.

„Vedúci vášho personálneho oddelenia nedokáže potvrdiť, či som zamestnaný, alebo nie," napísal Thorleifsson v tweete Muskovi.

„Akú robíte prácu?"nspýtal sa ho následne Musk. Ich komunikáciu, ktorá pripomínala pracovný pohovor v priamom prenose, s úžasom sledovali ďalší užívatelia Twitteru.

Pomohli až tweety

Halli Thorleifsson stanici BBC okrem iného povedal, že ani po deviatich dňoch, odkedy nemal prístup k pracovnému účtu, stále nevedel, či v Twitteri ešte pracuje. Po sérii otázok a odpovedí s Muskom Thorleifsson uviedol, že dostal e-mail s potvrdením, že bol prepustený.

Päťdesiatštyriročný Thorleifsson bol vo firme manažérom v oddelení produktového dizajnu. Nejasnosti okolo jeho práce označil za zvláštne a mimoriadne stresujúce.

„V nedeľu ráno pred deviatimi dňami som zapol počítač a vidím, že obrazovka je šedá a zamknutá. To znamená, prístup k účtom na Twitteri mi zablokovali," povedal.

„Po niekoľkých dňoch som začal oslovovať ľudí, vrátane Elona a vedúceho personálneho oddelenia, aby som zistil moju situáciu," doplnil.

„Šéf personálneho oddelenia mi odvtedy dvakrát poslal e-mail a nebol schopný odpovedať, či som, alebo nie som zamestnancom spoločnosti Twitter."

Frustrovaný Thorleifsson potom napísal na Twitteri svojmu najvyššiemu šéfovi, teda Muskovi. Na jeho otázku, čo vo firme konkrétne robí, mu Thorleifsson dodal zoznam toho, na čom doteraz pracoval. Výmena tweetov sa skončila tým, že Musk odpovedal dvoma emotikonmi, ktoré sa smejú.

Thorleifsson povedal, že krátko po tejto výmene tweetov ho kontaktovalo oddelenie ľudských zdrojov a oznámilo mu, že bol prepustený. Užívatelia Twitteru si výmenu tweetov medzi Muskom a Thorleifssonom zdieľali a Musk na ňu potom ešte reagoval niekoľkými odpoveďami.

„Skutočnosť je taká, že tento človek (ktorý je aj bez toho už bohatý) nevykonával žiadnu skutočnú prácu. Ako výhovorku uvádzal, že má postihnutie, ktoré mu bráni písať na klávesnici, a súčasne tweetoval," napísal Musk.

Chcel zabezpečiť svoju rodinu

Thorleifsson je pôvodom podnikateľ z Islandu. V roku 2014 v Reykjavíku založil firmu na kreatívny dizajn Ueno, ktorú začiatkom roka 2021 predal práve spoločnosti Twitter. V rámci akvizície sa stal zamestnancom Twitteru na plný úväzok.

„Pre predaj som sa rozhodol z viacerých dôvodov, ale jedným z nich je, že mám svalovú dystrofiu a moje telo pomaly, ale isto zlyháva," povedal.

„Mám pred sebou ešte niekoľko pracovných rokov, takže to bol spôsob, ako s podnikaním skončiť a pripraviť seba a svoju rodinu na roky, keď už nebudem môcť pracovať. "

Musk firmu Twitter kúpil na jeseň minulého roka. Ešte v októbri mal podnik zhruba 7 500 zamestnancov, po znižovaní nákladov a interných zmenách pod Muskovým vedením ich teraz má odhadom asi 2 000. Ešte v januári Musk uvádzal, že Twitter zamestnáva zhruba 2 300 ľudí.

Ďalšie dôležité správy

PK 64 archív San Francisco - Na archívnej snímke z 11. novembra 2022 logo spoločnosti Twitter sa nachádza na sídle spoločnosti v San Franciscu. Len niekoľko hodín po tom, čo vyhlásil, že sa ešte nerozhodol, či zruší zákaz Twitteru pre Donalda Trumpa, nový vlastník sociálnej siete Elon Musk požiadal jej užívateľov, aby hlasovali o návrate bývalého amerického prezidenta na túto platformu. FOTO TASR/AP

FILE - The Twitter logo is displayed at the social media company's headquarters in San Francisco
Neprehliadnite

Spoločnosť Twitter prepustila ďalších desať percent zamestnancov