Úrad vlády (ÚV) SR by mal v blízkej budúcnosti začať využívať nové priestory na bratislavskom Kollárovom námestí, ktoré poskytnú technicky komfortnejšie prostredie a zároveň umožnia koncentrovať v súčasnosti rozdrobené jednotlivé sekcie úradu pod jednou strechou. Vláda v stredu súhlasila s návrhom na riešenie priestorovej situácie Úradu vlády SR.

Návrh, ktorý predložil vedúci ÚV Július Jakab, potrebnú zmenu argumentuje tým, že súčasné priestory ÚV SR sa vyznačujú vysokou mierou opotrebenia, nevyhovujúci stav sa týka najmä tepelne izolačných vlastností a tým zvýšených nákladov na energie, v dvoch prípadoch opotrebenia objektov sa identifikoval aj havarijný stav. Návrh tiež poukazuje na to, že zamestnanci ÚV SR v súčasnosti sídlia v siedmich rôznych budovách v piatich lokalitách. „Práve rozdrobenosť pracovníkov má negatívny vplyv na internú kooperáciu a efektívne fungovanie úradu po stránke organizačnej aj ekonomickej," dodal Jakab.

Na snímke uprostred premiér SR Igor Matovič, vľavo podpredseda vlády a miniater financií SR Eduard Heger (obaja OĽANO) a vpravo vedúci kancelárie Úradu vlády SR Július Jakab prichádzajú na rokovanie 39. schôdze vlády SR 30. septembra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Tkáč reaguje na počínanie úradu vlády. Vykročili na cestu klientelizmu, tvrdí

V rámci riešenia sa preto ÚV rozhodol pre prieskum trhu, pričom oslovil sedem spoločností. Na základe odozvy a predložených možností sa rozhodol prijať ponuku spoločnosti REICO investičná spoločnosť Českej sporiteľne na prenájom budovy Park One na Kollárovom námestí. „Predpokladané ročné náklady po viacnásobných rokovaniach sú vo výške 1 737 295,44 eura (nájomné 1 369 928,16 eura a prevádzka 367 367,28 eura), ktoré sú v rozpočte ÚV SR zabezpečené," ozrejmil Jakab. S prenajímateľom by mal podľa splnomocnenia vlády podpísať nájomnú zmluvu do 20. decembra 2020.

Budovy, respektíve priestory, v ktorých časť zamestnancov ÚV pracuje v súčasnosti, budú odstúpené iným štátnym a verejným orgánom. Napríklad budovu na Hlavnom námestí prevezme Súdna rada. Priestory na Štefánikovej ulici budú ponúknuté Kancelárii prezidenta SR. „V týchto priestoroch ÚV SR uvažuje po rekonštrukcii aj o alternatívnom využití - vybudovanie škôlky pre deti zamestnancov ÚV SR, Národnej banky Slovenska a Ministerstva financií SR, prípadne ďalších štátnych inštitúcii podľa priestorových možností," uviedol Jakab. Do konca augusta 2021 má preto na rokovanie kabinetu predložiť analýzu zámeru zriadenia materskej školy ako tzv. zamestnaneckej škôlky.