Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) vníma zámer celoplošného testovania na Covid-19 z pohľadu ekonomiky SR ako vrcholne rizikový. Z hľadiska riešenia situácie v oblasti zdravia ako nedomyslený, bez riadneho manuálu postupnosti krokov po testovaní. Informovala o tom tlačová tajomníčka SOPK Bibiána Gunišová.

Komora upozorňuje, že v doterajšej histórii Slovenska nebola pravdepodobne takáto rozsiahla akcia dotýkajúca sa každého občana pripravovaná v takom utajení, bez konzultácie s tými, ktorých sa dotýka. Ani niekoľko dní pred jej uskutočnením nie sú podľa SOPK jasné viaceré kroky, ako sa bude realizovať. Mení sa napríklad zamýšľaný prístup k tým, ktorí sa testu nehodlajú alebo nebudú môcť zúčastniť, navrhované sankcie sú s vysokou mierou pravdepodobnosti za hranou ústavnosti a menia tým ohlasovanú dobrovoľnosť akcie na povinnosť. 

Koronavírus
Neprehliadnite

Celoplošné testovanie rýchlotestami je podľa ASL nepripravené

,,V prípade, že by sa o testovaní diskutovalo okrem iného aj s predstaviteľmi hospodárskej sféry, zrejme by sa zvažoval jeho regionálny rozsah a s vysokou pravdepodobnosťou by bol zvolený takýto postup a oveľa menej nákladný a s výrazne miernejšími dopadmi na našu ekonomiku," predpokladá komora. Testovanie v jednom, prípadne dvoch regiónoch by podľa nej umožnilo získať dostatočne reprezentatívne výsledky.

Verejnosti podľa SOPK chýba odpoveď na zásadnú otázku, pri akom percente pozitívnych testov sa vyvodia závery a aké budú. ,,Napríklad, ak sa zistí, že pri 50 percent zúčastnených občanov bola identifikovaná infekcia napríklad u menej ako 10 percentám zúčastnených, tak sa nebudú zavádzať ďalšie závažnejšie opatrenia? Alebo ak toto percento prekročí 20 percentnú hranicu, tak uzavrieme ekonomiku? Zoberieme do úvahy aj podiel bezpríznakových ochorení?" pýta sa komora.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v roku 2018 v Belgicku, 10. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prezidentka je proti povinnému plošnému testovaniu občanov SR

Odhaduje sa, že testy môžu byť pozitívne u 10 percent účastníkov. Pri 50 percentnej účasti by tak išlo o desatinu z približne 1 milióna testovaných. ,,Do práce tak nenastúpi 100-tisíc pracovníkov, a to neberieme do úvahy, že do karantény budú musieť nastúpiť rodinní príslušníci žijúci v spoločných domácnostiach," vyčíslila SOPK. Pri karanténe tých, ktorí sa nezúčastnia testovania, by mohlo dôjsť k výpadku 1 milióna pracovných síl. ,,Čiže v praxi to znamená už takmer dokonalé vypnutie ekonomiky minimálne v danom období," zhodnotila komora.

,,Celoplošným testovaním sa vraj chceme vyhnúť celoplošnému uzavretiu krajiny, ale práve jeho prostredníctvom k nemu spejeme. Keď má byť projekt úspešný, musí mať kredibilitu. Ak ju nemá, je odsúdený nielen na neúspech, ale aj na blamáž," varuje vo svojom stanovisku SOPK.

Premiér Igor Matovič v utorok v reakcii na kritiku firiem poznamenal, že ľudí, ktorí sa nebudú chcieť dať otestovať, musia presvedčiť ich zamestnávatelia. ,,Pevne verím, že dokážu prehovoriť do duše nezodpovedným."

Igor Matovič - plošné testovanie, res publica
Neprehliadnite

Plošné testovanie je nový blackout. Vojnu proti pandémii ním nevyhráme