Japonský kňaz sa práve vo svojej zadnej miestnosti pripravoval na dennú modlitbu, keď ho spanikárený veriaci prišiel upozorniť na bizarný objav: slamenú bábiku pribitú na posvätnom strome v tejto 200-ročnej šintoistickej svätyni. Na bábikinej hlave visela fotografia tváre ruského prezidenta Vladimira Putina. Prípadu z prefektúry Čiba sa venuje portál VICE World News.

Zmätený kňaz Takeo Takahaši odstránil bábiku zo stromu, na ktorý bola pribitá robustným klincom. Slamené údy bábiky boli zviazané červenou priadzou, medzi nimi bol zastrčený kus papiera. Obsahoval Putinovo meno, dátum jeho narodenia a zlovestnú frázu: „Modlite sa za vyhladenie zla."

Kňazov to rozčuľuje

Takéto bábiky sa často používajú na uvalenie kliatby na toho, koho stelesňujú. Kňazov to však rozčuľuje.

Takahaši priznal, že rozumie pocitom autorov bábik. Nebol ani tak frustrovaný z odkazu Putinovi, ale skôr z toho, že bábiku pribili na jeho posvätný strom.

„V japonských svätyniach je určený posvätný strom, o ktorom sa hovorí, že má božských duchov,“ povedal pre VICE World News. Vysvetlil, že šintoizmus je pôvodné japonské náboženstvo, ktoré uctieva božstvá. Božskú silu vidí vo všetkých veciach.

„Niektorí ľudia vkladajú svoje posvätné myšlienky do týchto stromov," dodal.

Polícia pátra

Od mája sa slamené figúrky s podobizňou šéfa Kremľa objavili už na viacerých miestach mesta Macudo, ktoré má takmer 500-tisíc obyvateľov. Do prípadu sa vložila polícia.

„Keď som bol dieťa, videl som raz bábiku v šintoistickej svätyni. Ale nikdy som ich nevidel toľko pohromade,“ povedal pre VICE World News tamojší zástupca policajného šéfa Kacuaki Nose.

Hovoril o ďalších desiatich bábikách v meste. Obáva sa, že ďalšie pribudnú aj v susedných mestách. „Bol by som rád, keby to prestalo,“ dodal.

Kňazi a polícia majú podozrenie, že bábiky sú výsledkom hnevu japonskej verejnosti na Putinovu inváziu na Ukrajinu a nenávisti voči ruskému lídrovi.

Japonci za sankcie

Aprílový prieskum ukázal, že 73,7 percenta japonskej verejnosti je za ekonomické sankcie voči Rusku za jeho zverstvá na Ukrajine. A až 88 percent sa domnieva, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny. Japonci prejavili svoje odmietavé stanovisko voči Putinovi aj pochodmi v uliciach miest.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Moskva - Ruský premiér Michail Mišustin rozpráva počas rokovania vládneho kabinetu v Moskve 17. marca 2022. FOTO TASR/AP

Russian Prime Minister Mikhail Mishustin speaks during a cabinet meeting in Moscow, Russia, Thursday, March 17, 2022. (Dmitry Astakhov, Sputnik, Government Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Japonsko uvalilo na Rusko nové sankcie, vzťahujú sa na premiéra aj oligarchov