Zakladatelia farmaceutickej firmy BioNTech Ugur Şahin a Özlem Türeciová dostanú v Nemecku štátne vyznamenanie za to, že vďaka vývoju vakcíny proti Covidu-19 významne pomohli v boji proti pandémii. Manželský pár vedcov prevezme Veľký spolkový kríž za zásluhy s hviezdou z rúk prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera 19. marca. Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Podľa prezidentskej kancelárie Şahin a Türeciová dokázali „spojiť základný medicínsky výskum s jeho budúcim praktickým využitím", keď ich firma v spolupráci s americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula účinnú vakcínu. Očkovacia látka typu mRNA s účinnosťou približne 95 percent bola vlani koncom roka prvou schválenou vakcínou na použitie v krajinách Európskej únie.

KK17 Puurs - Na snímke logo Pfizeru vo výrobnom centre spoločnosti v belgickom meste Puurs v utorok 23. februára 2021. Očkovanie proti novému koronavírusu výrazne prispieva k zníženiu počtu hospitalizovaných pacientov. Vyplýva to z výsledkov dvoch britských štúdií, ktoré boli zverejnené v pondelok.  Prvá štúdia bola vykonaná v Škótsku a podieľali sa na nej vedci z univerzít v Edinburghu a Glasgowe a tiež odborníci z regionálneho úradu verejného zdravotníctva. FOTO TASR/AP
A sign is pasted into a
Neprehliadnite

Pfizer a BioNTech skúmajú pridanie tretej dávky vakcíny proti koronavírusu

Firma BioNTech bola pred zapojením sa do projektu Lightspeed (rýchlosť svetla) s americkým farmaceutickým gigantom Pfizer málo známa a zaoberala sa skôr výskumom rakoviny. Vývoju vakcíny proti Covidu-19 sa začala venovať ako jedna z prvých už vlani v januári, kedy sa vírus SARS-CoV-2 šíril hlavne v Číne.

Veľký spolkový kríž za zásluhy s hviezdou je prostrednou z deviatich tried čestnej légie Spolkovej republiky Nemecko, ktorý je jediným nemeckým spolkovým vyznamenaním. Nemecko ho udeľuje za významné činy v politickej, hospodárskej, kultúrnej, duchovnej alebo verejnoprospešnej činnosti.