Vo veku 75 rokov zomrel vo väzení v Španielsku John McAfee, britsko-americký podnikateľ a zakladateľ softvérovej spoločnosti McAfee. Podľa hovorkyne väznice zrejme spáchal samovraždu, informovala agentúra AFP.

John McAfee
Neprehliadnite

Zakladateľa firmy McAfee obvinili z kryptomenových podvodov

Správa prišla len niekoľko hodín po tom, čo španielsky súd rozhodol o vydaní 75-ročného podnikateľa do USA, kde bol stíhaný kvôli údajným podvodom, sprisahaniu a kráteniu daní a kde mu hrozili desiatky rokov väzenia.

Podľa katalánskeho ministerstva v McAfeeho cele okamžite zasahoval personál väznice a snažil sa podnikateľa oživovať, lekári však nakoniec konštatovali jeho smrť. „Všetko nasvedčuje tomu, že išlo o samovraždu,“ uviedol úrad vo vyjadrení s tým, že sa incident ďalej vyšetruje.

McAfee
Neprehliadnite

Zakladateľ firmy McAfee bol obvinený z neplatenia daní

McAfeeho zatkla vlani v októbri polícia na letisku v Barcelone a súd ho poslal do väzby, kde čakal na výsledok konania o svojom vydaní do USA. Americké úrady tvrdia, že podnikateľ a jeho spolupracovníci vďaka klamaniu investorov získali vyše 13 miliónov dolárov . Okrem McAfeeho bol obvinený tiež Jimmy Gale Watson. Podľa prokuratúry v rokoch 2017 a 2018 zneužili záujem investorov o trh s kryptomenami, aby zarobili milióny dolárov pomocou „lží a podvodov“.

Podľa štátneho zástupcu v štáte Tennessee sa McAfee navyše vyhýbal plateniu daní. Nepriznal okrem iného príjmy z propagácie kryptomien, konzultačnej činnosti, predaja práv na svoj životný príbeh do dokumentu a z verejných vystúpení.

McAfee obvinenia minulý týždeň označil za politicky motivované s tvrdením, že z pozície kandidáta libertariánskej strany na prezidenta USA kritizoval americký daňový úrad IRS, ktorý ho následne obvinil z toho, že neplatí dane. Apeloval preto na španielske úrady, aby ho nevydávali, pretože by inak strávil zvyšok života za mrežami.

Španielsky súd v stredu vydanie McAfeeho do USA schválil. Proti rozhodnutiu sa však ešte dalo odvolať a posledné slovo by vo veci mala španielska vláda.

McAfee založil v roku 1987 jednu z prvých firiem na tvorbu programov pre zaistenie bezpečnosti na internete. Sám síce túto firmu už dávno opustil, tá však stále nesie jeho meno.

McAfee mal aj v minulosti opletačky so zákonom, v roku 2012 ho na ostrove Belize dokonca vyšetrovali v súvislosti s vraždou.