„S celkovou zmenou klímy a otepľovaním sa kliešte dostávajú aj do výšok nad 800 metrov nad morom. Nákaza hrozí v období množenia kliešťov, teda od apríla do októbra, zriedkavo až do novembra,“ povedala Anna Strehárová, prednostka infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Trnava.

Teplé a suché podnebie strednej Európy vytvára vhodné podmienky pre výskyt kliešťa obyčajného. Pri horúčavách sa podľa SAV aktivita kliešťov utlmí, ale stále budú prítomné v lesných porastoch. Bežne sa sa vyskytuje v parkoch a záhradách, predovšetkým na steblách trávy a v nízkych kríkoch. Tvrdenie, že padajú zo stromov, je nepravdivé.

Hoci sa proti lymskej borelióze nedá zaočkovať, je možné ju liečiť antibiotikami. Liek na kliešťovú encefalitídu však neexistuje, priebeh choroby je zdĺhavý. Pobyt v nemocnici s touto diagnózou trvá väčšinou dva týždne, po ktorých nasleduje minimálne mesiac rekonvalescencie. Ideálne je včas myslieť na očkovanie a predísť tak ochoreniu aj možným trvalým následkom.

Pred pobytom v prírode je potrebné myslieť na vhodný odev, zakrývajúci celé telo a použitie repelentu. Po návrate domov si treba dôkladne skontrolovať celé telo, najmä oblasť hlavy, slabín, podpazušia, podkolennej jamky a intímnych miest. Parazita je potrebné čo najrýchlejšie odstrániť, pinzetou kývavými pohybmi, bez točenia. „Nie je správne miesto okolo prisatého kliešťa potierať olejom alebo iným prostriedkom, pretože dusiaci sa kliešť do rany vyvráti obsah žalúdka a v prípade, že je infikovaný, aj veľké množstvo vírusov,“ vysvetlila A. Strehárová.

Prvé štádium nákazy pripomína chrípku či virózu s bolesťami hlavy a svalov a zvýšenou teplotou. Preto sa už pri prvých príznakoch odporúča požiadať obvodného lekára o vyšetrenie krvi. Neskôr môže byť potrebná hospitalizácia pacienta.