Nemecká vláda nebude súhlasiť s plánom Európskej únie zakázať od roku 2035 predaj nových automobilov so spaľovacími motormi. Uviedol to v utorok nemecký minister financií Christian Lindner. Zákaz tento mesiac odsúhlasil Európsky parlament, návrh schválený europoslancami však ešte bude predmetom ďalšieho únijného vyjednávania.

Klimatický balík a zníženie emisií

Navrhované opatrenie je súčasťou klimatického balíka, ktorého cieľom je výrazne znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030, aby do roku 2050 EÚ dosiahla uhlíkovú neutralitu. O návrhu budú teraz rokovať zástupcovia EP a Európskej komisie so zástupcami Rady EÚ, teda členských krajín. Výsledný kompromis bude znovu potvrdzovať Európsky parlament aj Rada.

Lindner upozornil, že vo svete budú ešte niekoľko desaťročí existovať regióny, kde sa budú automobily so spaľovacími motormi používať. Navrhovaný zákaz predaja nových áut so spaľovacími motormi v únii by podľa neho zastavil ich ďalší vývoj, a to prinajmenšom v Európe a Nemecku.

,,Preto som rozhodol, že ja v spolkovej vláde, že my v spolkovej vláde s touto európskou legislatívou nebudeme súhlasiť," citovala Lindnera agentúra DPA. Upozornila však, že postoj nemeckej vládnej koalície v tejto otázke nie je jednotný.

Česko: Chceme kompromis

Lindner a minister dopravy Volker Wissing, obaja liberálni slobodní demokrati (FDP), už dali jasne najavo, že návrh odmietajú. Hovorkyňa ministerky ochrany životného prostredia Steffi Lemkeovej zo strany Zelených však povedal, že spolková vláda návrh ,,plne podporuje".

Český premiér Petr Fiala minulý týždeň uviedol, že ČR sa bude ako predsednícka krajina EÚ usilovať o zmiernenie zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035, pokiaľ sa to nepodarí Francúzsku, ktoré EÚ predsedá v tomto polroku. Zákaz by podľa neho nemal byť stopercentný, mal by sa kvôli dostupnosti vozidiel pre občanov týkať deviatich desatín produkcie automobiliek.

,,Chceme v rámci nášho predsedníctva rokovať o kompromisnom znení legislatívy. Budeme sa usilovať aspoň o to, aby ten zákaz v roku 2035 nebol 100 percent, ale 90 (percent)," vyhlásil Fiala. Podľa neho by tak bolo možné zachovať možnosť výroby áut so spaľovacími motormi. ,,Musí byť zaistená pre občanov rozumná cenovo dostupná alternatíva," dodal predseda vlády.

Ďalšie dôležité správy

auta
Neprehliadnite

Spaľovacie autá v roku 2035 naozaj skončia. Otrasie to aj Slovenskom