Kirk ťaží bitcoin v čínskej provincii Sichuan a každý deň dúfa, že ho úrady nechytia.

Ocitol sa v situácii, podobnej ako aj iní kryptoťažiari v krajine, ktorí sa dostali do ilegality od začiatku tohto roka, keď Peking zakročil proti odvetviu ťaženia kryptomien. Ťažiari začínajú hľadať riešenie, aby sa vyhli odhaleniu.

Kirk rozmiestnil svoje ťažobné zariadenia na viacerých miestach, takže žiadna prevádzka príliš nevyčnieva v elektrickej sieti ako zaťažujúca odberné miesto. Elektrinu čerpal priamo z malých miestnych zdrojov energie, ako sú vodné priehrady, ktoré nie sú pripojené k väčšej sieti. Podnikol tiež kroky na zakrytie svojej geografickej digitálnej stopy.

Kirk pre CNBC hovorí, že je zvyknutý „obchádzať veci“ pokiaľ ide o podnikanie v Číne, ale posledných šesť mesiacov mu dvíha adrenalín aj napriek jeho zvyku.

„Nikdy nevieme do akej miery sa naša vláda pokúsi zakročiť... aby nás vyhladila," povedal Kirk.

Sledovanie vyhnancov

Hoci Peking v máji vyhnal svojich kryptoťažiarov, keď čínska vláda zakázala ťažbu kryptomien a potom zákaz ťažby v septembri ešte pritvrdili, viaceré zdroje pre CNBC uvádzajú, že až 20 percent všetkých svetových ťažiarov bitcoinov zostáva v Číne.

To je ďaleko od svojho maxima, keď čínski ťažiari v minulosti tvorili okolo 65 až 75 percent celosvetového trhu , ale je to podstatne viac, ako je oficiálny odhad Cambridgeskej univerzity, podľa ktorého je súčasný podiel Číny nula percent.

Údaje od čínskej spoločnosti zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou Qihoo 360 ukazujú, že ilegálna ťažba kryptomien sa zdá byť v Číne stále živá.

V novembrovej správe výskumná skupina odhadla, že v Číne je denne v priemere 109 000 aktívnych IP adries na ťažbu kryptomien. Väčšina z týchto adries sa podľa správy nachádza v provinciách Guangdong, Jiangsu, Zhejiang a Shandong.

Ťažba kryptomien prežila v Číne sčasti aj preto, že mnohí ťažiari si neboli istí, či to Peking so zákazom skutočne myslí vážne.

bitcoin
Neprehliadnite

Najdôležitejšia lekcia, ktorú som sa naučil zo zákazu kryptomien v Číne

Zákerné manévre čínskej vlády

Čína sa opakovane ohradila proti digitálnym menám. Oznámenie krajiny z jari tohto roka, že zakročí proti ťažbe kryptomien prišlo v období osláv stého výročia založenia Komunistickej strany Číny. V čase, keď bol na zákonodarcov vyvíjaný tlak, aby ukázali silu.

Niektorí kryptoťažiari, ktorí nemali zdroje alebo pripojenia na migráciu do zahraničia si mysleli, že mnohé reči o zákaze kryptomien zo strany vlády boli myslené vážne. Rozhodli sa radšej vypnúť prístroje, na pár týždňov stíchli, ale potom sa vrátili k ťaženiu opäť.

Aké pohnútky mohla mať čínska vláda, aby šliapla na krk kryptoťažiarom?

Čína má nedostatok energie - zdroja životne dôležitého pre proces ťažby bitcoinov. Krajina sa potýka s najhorším nedostatkom energie za posledných desať rokov, čo má za následok výpadky elektriny.

Peking tiež dal jasne najavo, že ťažba kryptomien stojí v ceste jeho agresívnym klimatickým cieľom, pretože tlačí na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2060. V novembri hovorca vlády Meng Wei kritizoval ťažbu bitcoinov, označil ju za „extrémne škodlivú“ praktiku a zaviazal sa k prísnejším donucovacím opatreniam.

Digitálny štátny jüan

Krajina testuje vlastnú digitálnu menu centrálnej banky, ktorá by vláde mohla poskytnúť väčšiu právomoc sledovať výdavky občanov v reálnom čase.

Podľa Freda Thiela, generálneho riaditeľa Marathon Digital Holdings a člena Rady pre ťažbu bitcoinov, môže byť sťaženie transakcií v kryptomenách súčasťou väčšieho plánu na zabezpečenie prijatia novej digitálnej meny centrálnej banky.

Hong Kong's First Bitcoin Counter Opens To The Public
Neprehliadnite

Vojna s bitcoinom sa začala: Čína zakázala transakcie s kryptomenami

„Čínska vláda robí všetko pre to, aby zabezpečila, že bitcoiny a iné kryptomeny zmiznú z čínskych finančných systémov a ekonomiky,“ špekuloval Thiel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa