Rusko je kritickým dodávateľom uhlia do Európy, to je nesporný fakt. Európske embargo na túto komoditu tak prinesie rekordný rast cien. Svet čakajú aj úvahy o tom ako nájsť nové logistické cesty na dovoz ekologicky náročnej suroviny, keďže európske krajiny od ťažby tejto suroviny postupne upúšťajú. Rovnako tak sa zrejme predraží aj dovoz uhlia z krajín mimo Ruska.

Rozhodnutie Európskej únie pre zákaz dovozu uhlia z Ruska ako trest za vyvolanie vojny na Ukrajine však bude znamenať ešte jedno: Rozmach uhoľných baní. Informoval web zerohedge.com.

Mesiac neskôr

Nedávno sa rozhodlo, že návrh Európskej únie na zákaz dovozu uhlia z Ruska nadobudne plnú účinnosť až v auguste, o mesiac neskôr, ako sa očakávalo.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že opatrenia týkajúce sa uhlia budú znamenať štyri miliardy eur ročne.

V dôsledku týchto správ však uhoľné spoločnosti ako Peabody Energy, Arch ResAjources, Ramaco Resources a Alliance Resource Partners začali rásť. Od producentov „fosílnych palív“ sa tak teraz očakáva oveľa viac.

Ako vyplniť medzeru v ponuke

Ako však pripomenula agentúra Bloomberg, americkí uhoľní baníci vrátane Peabody Energy očakávajú rast v dôsledku toho, že Európska únia navrhuje zákaz dovozu paliva z Ruska. Bude však pre nich ťažké, ak nie nemožné, vyplniť potenciálnu medzeru v ponuke.

Dlhodobé vyhliadky na ťažbu najšpinavšieho fosílneho paliva sú totiž otázne, pretože obavy zo zmeny klímy sa zintenzívňujú a baníci majú len malú motiváciu investovať do nových kapacít.

Európska komisia navrhla zákaz dovozu uhlia z Ruska po nahromadení dôkazov o zverstvách, ktoré spáchali ruskí vojaci v ukrajinskom meste Buča a ďalších oblastiach.

Ďalšie dôležité správy

WA16 Varna - Žena naberá 7. januára 2009 uhlie na trhu s uhlím v bulharskej Varne.  Vo štvrtok 8. januára 2008 už druhý deò sú úplne pozastavené dodávky zemného plynu do Európy. Dôvodom je rusko-ukrajinský spor. Vo východnej Európe sa v tejto súvislosti zatvorili závody, školy a desa tisíce ¾udí sa snaží využíva iné zdroje energie. FOTO TASR/AP           A woman collects coal at an open air coal market in the town of Varna east of the Bulgarian capital Sofia, Wednesday, Jan. 7, 2009, as gas su
Neprehliadnite

Embargo EÚ na ruské uhlie pôjde ruka v ruke s vyššími cenami na celom svete