Zaisťovanie majetku, ktorý pochádza aj z trestnej činnosti, by sa mohlo v dohľadnom čase na Slovensku zmeniť k lepšiemu. Legislatíve dal v stredu zelenú kabinet Igora Matoviča (OĽaNO). Návrh predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), jeho cieľom je vyššia efektivita. V súčasnosti sú úrady pri zaisťovaní majetku bezzubé, problémy sú aj s jeho prípadným predajom. O návrhu definitívne rozhodnú poslanci Národnej rady SR.

Problémy s majetkom sa ukázali vo viacerých známych prípadoch. Verejnosť pozná najmä odsúdeného Ladislava Bašternáka, ktorý krátko pred vynesením rozsudku účelovo previedol majetok na manželku. Nakoniec musel zasiahnuť súd, správkyňa majetku totiž spomínané prevody nenapadla. Štát chce legislatívou predísť podobným kauzám, kedy sa obžalovaní účelovo zbavujú majetkov.

Podľa slov ministerky M. Kolíkovej sa takéto situácie nemôžu opakovať. „Funkčný zákon o zaisťovaní majetku potrebujeme. Ukázalo sa to aj v známych kauzách, či už je to prípad Kočnera alebo Bašternáka. Nemôžu sa opakovať situácie, kedy si úrady medzi sebou prehadzujú zodpovednosť, zatiaľ čo páchateľ sa špekulatívnymi prepismi zbavuje majetku priamo pred očami verejnosti. Z tohto pohľadu vnímam predložený návrh zákona ako kľúčový," povedala M. Kolíková.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa