Politológ Jasmin Mujanovič z Bosny a Hercegoviny varoval verejnosť, že Záhreb a Belehrad pripravujú proti jeho krajine podlosť, s ktorou im majú pomáhať aj dvaja členovia EÚ a NATO. Menovite ide o Maďarsko a Poľsko, píše portál B92.

Mujanovič prostredníctvom svojho účtu na Twitteri informoval o svojich zisteniach. Podľa neho Chorvátsko lobuje za to, aby bola jeho armáda súčasťou misie ozbrojených síl pod vedením Európskej únie (EUFOR) do Bosny a Hercegoviny. Niečo také je neprijateľné, pretože Chorvátsko je jednou zo strán bosnianskej vojny, konštatuje Mujanovič.

Takisto sa odvolal na plán politického lídra bosnianskych Srbov Milorada Dodika, ktorého cieľom je s pomocou Maďarska a Francúzska zaistiť, že sa mandát EUFOR v Bosne a Hercegovine predĺži. Ich jednotky by pritom neboli umiestnené v Republike srbskej, ale iba v rámci územia Federácie Bosny a Hercegoviny.

Ďalšie dôležité správy

PK 54 Madrid - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa prihovára počas tlačovej konferencie na konci summitu NATO v Madride 30. júna 2022. Stoltenberg oznámil, že Švédsko a Fínsko budúci utorok podpíšu protokoly o pristúpení k Severoatlantickej zmluve. Ide o krok potrebný pre oficiálny vstup do NATO. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg speaks during a media conference at the end of a NATO summit in Madrid, Spain on Thursday, June 30, 2022. North Atlant
Neprehliadnite

NATO pripravuje špeciálne opatrenia na pomoc Bosne a Hercegovine