Zahraničné stránky šíriace dezinformácie a konšpiračné teórie majú výrazný vplyv na užívateľov Facebooku na Slovensku. Vyplýva to z analýzy neziskovej organizácie Globsec. TASR o tom informovala Lucia Milanová z oddelenia komunikácie a marketingu Globsecu.

Výskum podľa Globsecu ukázal, že na tejto sociálnej sieti je v podmienkach SR výrazné pôsobenie proruských aktérov.„Pripomína vlnu, v ktorej sa ruský vplyv dostáva z okraja slovenského informačného spektra na Facebooku, kde sa nachádzajú napríklad oficiálne účty inštitúcií Ruskej federácie, do centra prostredníctvom anti-ukrajinských a militaristických komunít," informuje nezisková organizácia.

KK51 Rím - Zdravotná sestra drží za ruku pacienta s ochorením Covid-19 na Jiske v nemocnici v Ríme 20. októbra 2020. Taliansko od vypuknutia pandémie zaznamenalo podľa údajov americkej univerzity Johnsa Hopkinsa 423.578 prípadov nákazy a 36.616 úmrtí.  Na JISkách sa v súčasnosti nachádza 870 pacientov, počet aktívnych prípadov stúpol na 142.739, v nemocniciach je 8454 pacientov. FOTO TASR/AP
A nurse holds hands with a COVID-19 patient at the intensive care unit of Casal Palocco hospital in Rome
Neprehliadnite

Na hoax týkajúci sa smrtnosti ochorenia Covid-19 reagovali odborníci

Ako príklad uvádza ruskú provládnu spravodajskú stránku Life.ru, ktorej obsah „lajkuje" sýrsky militaristický spravodajský kanál Panteon. „Obsah tejto stránky preberá napríklad slovenská Spravodajská Alternatíva, a tým ho ďalej propaguje v rámci slovenského informačného priestoru," dopĺňa nezisková organizácia.

Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD)
Neprehliadnite

Na predĺženie núdzového stavu nie sú žiadne zákonné dôvody, tvrdí strana Smer-SD

Rásť má aj vplyv dezinformácií preberaných z amerických konšpiračných webov. „Počas pandémie sa prejavil potenciál takéhoto materiálu manipulovať slovenskou verejnou mienkou, najmä ak je daný obsah profesionálne nadabovaný do slovenčiny " uviedla analytička Globsecu Miroslava Sawiris.

Mimoriadna schôdza NR SR k vládnej novele
Neprehliadnite

Šeliga vykázal zo sály poslancov ĽSNS. Odmietali predložiť negatívny test

Z politických strán mali na jar 2020 výrazný vplyv na formovanie diskusie na tejto sociálnej sieti najmä Smer-SD a ĽSNS. „Zároveň sa však mnohé z týchto účtov do značnej miery prekrývajú s významnými slovenskými a českými dezinformačnými kanálmi. To ukazuje, aký vplyv majú dezinformačné kanály na hlavný politický diskurz na Slovensku" dodala.