Vatikán to nazval trestne i morálne odsúdeniahodné a uviedol, že pápež František chce vykoreniť túto tragickú hrôzu. V písomnom stanovisku, ktoré bolo na Svätú stolicu nezvyčajne ostré aj napriek dlhodobo preberanej otázke škandálov okolo zneužívania v cirkvi v USA, sa vatikánsky hovorca Greg Burke snažil uistiť obete, že pápež je na ich strane.

Samotného pápeža vyhlásenie Vatikánu necitovalo. Správa neobsahuje ani zmienku o požiadavke na rezignáciu kardinála Donalda Wuerla, ktorý stojí na čele washingtonskej arcidiecézy. Veľká porota práve D. Wuerla vo svojej správe obvinila, že pomáhal chrániť týchto kňazov, keď v rokoch 1988-2006 zastával funkciu biskupa z Pittsburghu.

Jeden už o hodnosť prišiel 

Cirkev sa musí naučiť tvrdé lekcie zo svojej minulosti" a na zodpovednosť by mali byť bratí nielen tí, ktorí sa zneužívania dopustili, ale aj tí, ktorí dovolili, aby k zneužívaniu došlo, dodal G. Burke.

Pápež František nedávno prijal rezignáciu bývalého washingtonského arcibiskupa Theodora McCarricka po podozreniach, že sa prelát podieľal na sexuálnom zneužívaní. Rezignácie kardinálov sú veľmi zriedkavé a T. McCarrick bol prvým, ktorý prišiel o hodnosť kardinála v súvislosti so škandálom okolo pohlavného zneužívania.

Dlho očakávaná správa pensylvánskej veľkej poroty obsahuje množstvo živo opísaných príkladov rozsiahleho zneužívania. V jednom z nich kňaz znásilnil mladé dievča počas toho, ako ho navštívil v nemocnici, kde bolo po odstránení mandlí. V inom prípade kňaz v spovedelnici zviazal obeť povrazom, a keď odmietla sex, kňaz ju napadol krucifixom.