Afganské ženy so zahalenými tvárami sedeli v sobotu v radoch v prednáškovej sále kábulskej univerzity a sľubovali, že budú verne dodržiavať prísnu politiku hnutia Taliban ohľadne oddeleného fungovania pohlaví. I

Približne 300 žien v sále bolo zahalených od hlavy po päty, ako to vyžaduje nová prísna politika týkajúca sa obliekania na školách. Ženy mávali vlajkami Talibanu a rečníčky ostro kritizovali Západ a vyjadrili podporu politike islamistov.

Malá skupina žien bola oblečená v burkách, ktoré majú iba malý sieťovaný otvor a len cezeň sa dá pozerať, ale väčšina sedela oblečená v čiernych nikáboch zahaľujúcich tvár okrem očí. Mnohé mali aj čierne rukavice.

Práva žien v Afganistane sa za vlády radikálneho hnutia Taliban v rokoch 1996-2001 výrazne obmedzili a zhoršili, ale od svojho návratu k moci v polovici augusta Taliban vyhlasuje, že zavedie menej extrémny režim.

KK41 Kábul - Bojovníci islamistického hnutia Taliban hliadkujú pred Medzinárodným letiskom Hámida Karzaja 16. augusta 2021 v Kábule.  Militantné hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve z posledných dní v nedeľu bez boja obsadilo kľúčové mesto Džalalabad a vstúpilo do metropoly Kábul, kde jeho bojovníci obsadili aj prezidentský palác. Afganský prezident Ašraf Ghaní z krajiny utiekol. Letecké spoločnosti United Airlines, British Airways a Virgin Atlantic v tejto súvislosti presmerovali svoje lety tak,
Neprehliadnite

Taliban sa zaviazal rešpektovať práva žien. V medziach noriem islamského práva, upresnil

Koedukované školstvo

Tentoraz budú môcť ženy navštevovať univerzitu, pričom vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví alebo aspoň oddelené závesom, oznámil úrad Talibanu pre vzdelávanie. Študentky musia mať na sebe abáju, čo je druh vrchného odevu zahaľujúci celé telo, a tiež nikáb.

Ženy, ktoré boli podľa organizátorov študentky, počúvali v sobotu na Pedagogickej univerzite Šahída Rabbáního v Kábule sériu príhovorov. Pódium lemovali veľké vlajky Talibanu a rečníčky kritizovali ženy, ktoré v posledných dňoch protestovali po celom Afganistane proti vláde hnutia.

Niektoré ženy v sále držali na rukách bábätká, ktoré sa občas počas príhovorov rozplakali. Iné prítomné boli ešte malé dievčatá, evidentne príliš mladé na štúdium na univerzite.

Afganská žena
Neprehliadnite

Koniec žien-podnikateliek v Afganistane? Vlastnili tam až 57-tisíc firiem, teraz ich rušia

Nebude to úplný návrat

Minister pre oblasť vyššieho vzdelávania Abdul Bákí Hakkání v nedeľu povedal, že Taliban sa nechce vrátiť k obdobiu spred 20 rokov. „Začneme stavať na tom, čo existuje dnes,“ povedal.

Študentky budú musieť podľa jeho slov dodržiavať obmedzenia vrátane predpísaného odevu. Ten bude zahŕňať hidžáb, islamskú šatku na zakrytie hlavy.

Ženám už zakázali športové aktivity a hnutie v posledných dňoch použilo násilie pri zásahoch proti protestujúcim ženám, ktoré žiadali rovnocenné práva, pripomína AFP.

 Vyučovanie bude rozdelené podľa pohlaví. „Nedovolíme, aby chlapci a dievčatá študovali spolu,“ povedal minister. Zmeny podľa jeho slov nastanú aj v oblasti predmetov, ktoré sa na univerzitách vyučujú.