Bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič, ktorý bol v nedeľu zadržaný po nútenom pristátí civilného lietadla v Minsku, sa v pondelok večer objavil na videu, v ktorom sa priznáva k „organizovaniu masových nepokojov" v Minsku. „Pokračujem v spolupráci s vyšetrovaním a priznávam sa k organizácii masových nepokojov (po prezidentských voľbách) v Minsku,“ hovorí na videu dvadsaťšesťročný blogger.

Bezpečnostné zložky ho zadržali po tom, čo bieloruské úrady s pomocou stíhačky prinútili lietadlo spoločnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu pristáť v Minsku. Vo vlasti opozičníkovi podľa ruských médií hrozí 15 rokov väzenia.

„Môžem vyhlásiť, že nemám žiadne zdravotné problémy, vrátane (ťažkostí) so srdcom ani inými orgánmi,“oznamuje Pratasevič na videu, ktoré sa objavilo napríklad aj na bieloruskom provládnom kanáli Žoltyje slivy. Pratasevič mal na sebe tmavú mikinu, sedel za stolom a zvieral ruky. V tridsaťsekundovom zázname ďalej povedal, že je vo väzobnej väznici v Minsku a správajú sa k nemu maximálne korektne.

KK33 Minsk - Bezpečnostná služba za pomoci psa kontroluje batožinu cestujúcich lietadla spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, v ktorom cestoval aj bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman  Prataševič, na letisku v Minsku 23. mája 2021. Lietadlo nízkonákladovej spoločnosti Ryanair s registračným číslom SP-RSM, ktoré cestovalo z Atén do Vilniusu a po bombovej hrozbe bolo odklonené do Minska, pristálo v nedeľu 23. mája 2021 na medzinárodnom letisku v
Neprehliadnite

Summit EÚ vyzval na potrestanie Bieloruska, lídri chcú obmedziť prelety aj spojenia

Krátko pred zverejnením videa vyhlásila na sociálnej sieti Telegram hovorkyňa bieloruského ministerstva vnútra, že Raman Pratasevič je vo väzbe v metropole východoeurópskej krajiny, a poprela tak informácie o jeho zdravotných problémoch. O možnej hospitalizáciu zadržaného novinára v pondelok večer informoval napríklad šéfredaktor bieloruského opozičného portálu Nexta s odvolaním na Pratasevičovu matku. „Podľa svojej matky je Raman Pratasevič v nemocnici v kritickom stave - ochorenie srdca,“ uviedol na twitteri Tadeusz Giczan.

Podľa ruského denníka Kommersant matka opozičného novinára o synovej hospitalizácii informovala televíziu Belsat s tým, že jej to oznámili zdravotníci. Dodala, že to môže byť pravda, pretože jej syn problémy so srdcom má, podotkol denník.

Bieloruská opozičná vodkyňa Svjatlana Cichanouská ešte pred vyjadrením ministerstva vnútra podľa agentúry Reuters uviedla, že nie je jasné, kde sa Pratasevič nachádza. Novinárom vo svojom litovskom exile oznámila, že „existuje vysoká pravdepodobnosť“, že ho bieloruské bezpečnostné zložky „práve v tejto chvíli mučia“.