Zadržaním riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa, ako aj únikom údajnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS) by sa mal zaoberať Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Žiada o to členka výboru Anna Zemanová (SaS).

Predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO) pre TASR povedal, že výbor pravdepodobne zvolá, termín ešte nestanovil. Zemanová chce, aby sa mimoriadne zasadnutie výboru konalo budúci štvrtok (10. 6.) alebo piatok (11. 6.).

Na snímke kandidát na funkciu riaditeľa Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra Adrián Szabó počas vypočutia na Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť 10. apríla 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar *** Local Caption *** inšpekcia
Neprehliadnite

NAKA zadržala šéfa inšpekcie A. Szabóa a ďalších policajtov

Szabóa zadržala vo štvrtok Národná kriminálna agentúra (NAKA). Dôvodom sú obvinenia z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupcie. Riaditeľ inšpekcie bol jedným z účastníkov nedávneho tajného stretnutia vysokopostavených politikov v budove SIS.

V súvislosti s únikom správy SIS, ktorá sa šíri na internete, už vedie polícia trestné konanie vo veci podozrenia z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala na návrh vlády SR nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča 6. mája 2021 v Prezidentskom paláci v Bratislave. Na snímke nový riaditeľ SIS Michal Aláč. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Šéf SIS Aláč tvrdí, že informácie získali zákonným spôsobom a uniknutú správu preverujú

O stretnutí najvyšších predstaviteľov štátu v SIS, ktoré bolo 17. mája, rokovali minulý týždeň poslanci NR SR na mimoriadnej schôdzi. V pléne mal vtedy predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) predniesť správu SIS, ktorá má potvrdzovať existenciu pracovnej skupiny ovplyvňujúcej konania v trestných veciach.

Následne mal obsah tejto správy kolovať na verejnosti. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varoval pred ďalšou distribúciou alebo medializáciou materiálu, ktorý je šírený ako utajovaná správa SIS.