Bulharská polícia zadržala vo štvrtok bývalého premiéra Bojka Borisova, ako aj ďalších členov jeho strany Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB) pre podozrenia z podvodov z financiami z EÚ. TASR túto informáciu prevzala z agentúry AFP.

Medzi zadržanými aj bývalý minister financií

,,Prebieha veľká operácia v súvislosti so 120 prípadmi, (ktoré vyšetruje) kancelária Európskej prokuratúry (EPPO) v Bulharsku... Bojko Borisov... bol zadržaný," uviedlo vo vyhlásení bulharské ministerstvo vnútra.

Policajti v rámci tejto operácie zadržali okrem trojnásobného premiéra Borisova aj jeho niekdajšieho ministra financií Vladislava Goranova, bývalú predsedníčku rozpočtového výboru parlamentu Mendu Stojanovovú a bývalú vládnu tlačovú tajomníčku Sevdalinu Arnaudovovú.

Bulharská polícia v rámci predmetnej operácie vykonáva domové prehliadky na mnohých adresách po celej krajine, dodal rezort vnútra.

Kövesiová ocenila Petkovo odhodlanie

,,Nikto nie je nad zákonom!", napísal predseda bulharskej vlády Kiril Petkov na Facebooku. K zadržaniu Borisova došlo krátko po tom, ako Bulharsko navštívila šéfka Európskej prokuratúry Laura Kövesiová, ktorá ocenila Petkovovo ,,odhodlanie a vodcovstvo" v boji proti korupcii.

Európska prokuratúra podľa Kövesiovej v Bulharsku vyšetruje 120 prípadov údajných podvodov s peniazmi z EÚ súvisiacich s verejnými tendrami, poľnohospodárskymi dotáciami, výstavbou a fondmi pre obnovu po koronavírusovej pandémii.

Prioritami Petkovovej vlády je, podľa jeho slov, transparentnosť vo verejných výdavkoch, nulová tolerancia voči korupcii a reformy justície. Premiér vlani zároveň prisľúbil, že Bulharsko bude pokračovať vo svojom prozápadnom smerovaní a zefektívni fungovanie svojho súdneho systému.

Ďalšie dôležité správy

WA 38 Londýn - Na snímke budova britskej centrálnej banky (Bank of England, BoE) v Londýne vo štvrtok 3. februára 2022. BoE vo štvrtok podľa očakávania zvýšila svoju kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov na 0,5 % z rekordného minima 0,25 %. Oznámila tiež, že začne znižovať objem nákupov vládnych dlhopisov tým, že prestane reinvestovať splatné aktíva. FOTO TASR/AP

A general view of the Bank of England in the City of London, as the bank raises its base rate from 0.25 percent to 0.5 percent a rise 0
Neprehliadnite

Londongrad: tam, kde si západná a ruská korupcia rozumejú