Pri prvom pohľade na mafiána Mariana Kočnera by málokto hádal, že už je takmer rok a pol zavretý vo vyšetrovacej väzbe. Aj v utorok sa pred senát Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania miliónových zmeniek posadil starostlivo učesaný, bez známok únavy či nervozity.

Aj pri občasných slovných prestrelkách medzi prokurátormi a svojimi obhajcami sa len pobavene uškŕňal. Hlavné pojednávanie v kauze, v ktorej údajne chcel M. Kočner spolu s Pavlom Ruskom získať od televízie Markíza 69 miliónov eur na základe sfalšovaných zmeniek, pokračovalo v utorok už dvanástym pojednávacím dňom. Proces sa zatiaľ ani zďaleka ku koncu neblíži.

Pôžička pre Gamatex

V utorok bol pojednávací deň postavený na troch svedeckých výpovediach. Ako prvý si pred senát, zložený z predsedu Emila Klemaniča a prísediacich Pamely Záleskej a Jána Buvalu, sadol majiteľ spoločnosti Telefilm Eurokim František Mojto. Jeho firma sa už takmer 30 rokov zaoberá distribúciou zahraničných filmov.

Jeho príbeh bol z pohľadu obžaloby pre proces dôležitý preto, aby ukázala, že televízia Markíza mala v roku 1998 oveľa vyššiu hodnotu, ako 80 miliónov korún, ktorými sa mala urovnať kauza Gamatex. Práve zmenky mali byť dorovnaním ďalších 500 miliónov korún, na ktorom sa vraj dohodol M. Kočner s P. Ruskom.

„Pôžičku si odo mňa vypýtali priamo M. Kočner a Štefan Agh (vtedajší spolupracovník M. Kočnera, v kauze zmeniek je taktiež obvinený v samostatnom konaní, pozn. TREND). Ručila za ňu Sylvia Volzová svojím 50 percentným podielom v televízii Markíza,“ vysvetľoval pred súdom F. Mojto.

Práve na ručení 50 percentným podielom M. Kočner a jeho obhajcovia postavili svoju argumentáciu. Tvrdili, že hodnota podielu S. Volzovej musela byť oveľa vyššia, ako pôžička 35 miliónov korún, keďže takýto typ ručenia F. Mojto bezvýhradne akceptoval.

Milan Fiľo miestami svojou výpoveďou prítomných aj pobavil, napríklad, keď hovoril, že do médií nechcel nikdy investovať, skôr sníval o hutníckom kombináte.

Na druhej strane, zástupcovia Markízy tvrdia, že to znamená, že hodnota podielu S. Volzovej nebola oveľa vyššia, ako výška pôžičky.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa