Hlboko zadlžená čínska realitná spoločnosť China Evergrande Group pozastavila obchodovanie svojich akcií na burze v Hongkongu v situácii, keď investori čakajú na plán reštrukturalizácie.

Dôvodom majú byť informácie čínskych médií, že zadlžený developer nehnuteľností bude nútený zbúrať rezidenčný rozvoj v južnej provincii Hainan, uvádza Financial Times (FT).

Budovy musia zbúrať

Evergrande bolo nariadené zbúrať 39 budov do desiatich dní, pretože stavebné povolenie spoločnosti bolo získané nelegálne a bolo zrušené. Článok podľa FT citoval dokument údajne od miestnych úradov v Danzhou, meste na severozápade ostrovnej provincie. Evergrande neodpovedala na žiadosť okamžite a telefonáty úradom v Danzhou padli v pondelok na štátny sviatok v Číne, informuje Bloomberg.

WA 33 Šen-čen - Muži na elektrických bicykloch čakajú na vodičov pri sídle problémového čínskeho realitného gigantu Evergrande v čínskom meste Šen-čen v piatok 24. septembra 2021.  Trhy sa začiatkom týždňa prepadli pre obavy, že Evergrande, druhý najväčší developer v Číne, skolabuje pre kopu dlhov v hodnote viac ako 300 miliárd USD (256,09 miliardy eur), pričom so sebou stiahne aj ďalšie spoločnosti. FOTO TASR/AP

Men on electric bikes wait for riders near the Evergrande headquarters, center, in
Neprehliadnite

Podiel predsedu predstavenstva Evergrande klesol po vynútenom predaji akcií

Evergrande, ktorá má záväzky presahujúce 300 miliárd dolárov, sa snaží získať kapitál predajom majetku a akcií. Tie však v minulom roku spadli o takmer 90 percent. Index akcií čínskeho developera klesol v Hongkongu až o 2,8 percenta a uzavrel nižšie o 1,7 percenta, uvádza agentúra.

Čiastočná platobná neschopnosť

Agentúra Fitch v decembri firmu označila za podnik v čiastočnej platobnej neschopnosti a znížila jej rating. O niekoľko dní neskôr urobila rovnaký krok aj agentúra Standard & Poor's (S&P).

Problémy Evergrande, niekdajšieho najvýznamnejšieho čínskeho developera, doliehajú na celý akciový trh v Číne. Pád spoločnosti by pravdepodobne zasiahol celý realitný sektor a rozšíril by sa aj mimo neho.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Čínsky developer Evergrande je podľa S&P v platobnej neschopnosti