Ceny sa ocitli vo voľnom páde, keď Saudská Arábia oznámila, že odberateľom zníži cenu a výrazne zvýši ťažbu. Ide o reakciu na krach rokovaní členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ich spojencov vo Viedni.

Krok Rijádu je na trhu vnímaný ako začiatok cenovej vojny. Kartelu OPEC, ktorého je Saudská Arábia kľúčovým členom, sa totiž na piatkovej schôdzke vo Viedni nepodarilo presvedčiť Rusko, aby pristúpilo na koordinované zníženie ťažby suroviny.

Cena ropy v pondelok v jednu chvíľu vykazovala pokles až o 34 percent a pohybovala sa okolo 28 dolárov za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) spadla až k hodnote 25 dolárov za barel. Neskôr sa oba typy od týchto miním odpútali, stále však vykazujú takmer rekordné straty.

Piatkové stretnutie skupiny OPEC+, teda členov OPEC a ich spojencov, malo za cieľ dohodnúť ďalšie koordinované zníženie ťažby v reakcii na klesajúci dopyt. Ten bol slabší už vplyvom hospodárskeho útlmu vo svete na konci minulého roka a teraz ho znižujú problémy okolo šíriaceho sa koronavírusu.

Na trh sa po rozhodnutí Saudskej Arábie zvýšiť ťažbu a začať cenovú vojnu dostane ďalšia surovina, o ktorú zrejme nebude záujem.